l1

prevnext

Осока житня

Carex secalina Willd. ex Wahlenb.

Червона книга України Осока житняКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Рідкісний вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Євразійський вид, поширений диз'юнктивно в Центральній та Сх. Європі, на Кавказі, в Сибіру, на Далекому Сході, у Середній і Зх. Азії. В Україні зростає у Лісостепу і Степу. Адм. регіони: Кв, Чн, Вн, Кд, Дн, Пл, Хр, Од, Мк.

Чисельність та структура популяцій:

Усі популяції ізольовані, представлені малими площами і чисельністю особин, однак деякі мають синантропний характер поширення (рудеральні території - м. Київ, Полтава).

Причини зміни чисельності:

Потерпає від надмірного випасання, рекреаційного навантаження.

Умови місцезростання:

Росте на засолених сирих луках, у піщаних западинах, на піщаних і мулистих берегах озер і рік, в угрупованнях союзів Agropyron-Rumicion crispi, Scorzonero-Juncion gerardii та Puccinellion limosae. Мезогігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Трав'яний щільнодернинний багаторічник з коротким кореневищем. Стебла 10-40 см заввишки, з рожево-бурими піхвами. Листки жорсткуваті, сіро-зелені, пласкі, 2-3 мм завширшки, вищі за стебло стебло. Нижній покривний листок до 4 см завдовжки, з широкою піхвою і пластинкою, що вища за суцвіття. Суцвіття з 4-8 колосків, нижні інколи при основі розгалужені. Верхні 2-3 колоски чоловічі, зближені, 1-2 см завдовжки, на довгих ніжках, булавоподібно-ланцетні, з обернено-яйцеподібними тупуватими, блідо-зеленими покривними лусками. Решта колосків жіночі, розставлені, довгасто-булавоподібні, 1,5-3 см завдовжки, густі, на ніжках до 2,5 см завдовжки. Покривні луски жіночих колосків яйцеподібні, гострі, з шорстким кілем, із зеленою серединою та білуватими краями, коротші від мішечків. Мішечки ланцетні, гладенькі, пласко-опуклі, 5-7 мм завдовжки, світло-зелені, згодом жовтуваті, з тонкими жилками, від основи з вузькими зазубленими крилами, вгорі поступово переходять у плаский, спереду розщеплений двозубий носик. Приймочок 3. Плід - горішок. Цвіте в травні-липні. Плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідно контролювати стан популяцій. Охороняють в РЛП "Нижньоворсклянсь-кий", заказниках "Гракове", "Любка", "Ниж-ньопсільський" (Полтавська обл.). Заборонено порушення умов місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове

Основні джерела інформації:

Байрак, Стецюк, 2005; Дубьіна, Шеляг-Сосонко, 1989; Егорова, 1999.

Автор:

І.М. Данилик, Т.Л. Андрієнко, О.М. Байрак

Фото, малюнок:

І.І. Мойсієнко