l1

prevnext

Осока Лахеналя

Carex lachenalii Schkuhr

Червона книга України Осока ЛахеналяКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Аркто-альпійський, циркумполярний вид, диз'юнктивно поширений у Пн. (Арктика), Атлантичній, Центральній (Альпи, Карпати) і Сх. Європі (Урал), Середземномор'ї, Сибіру, на Далекому Сході, у Пн. Америці, Новій Зеландії. В Україні трапляється у Карпатах, в альпійському поясі Чорногори та Свидівця. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Необхідно з'ясувати сучасний стан популяцій.

Причини зміни чисельності:

Інформація відсутня. Стенотопний вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, чутливий до впливу антропогенних чинників (випасання худоби, витоптування).

Умови місцезростання:

Росте в умовах надмірного зволоження на високогірних осоково-мохових болотах, сирих кам'янистих схилах, в угрупованнях союзу Rhynchosporion albae. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з коротким кореневищем. Стебла 15-20 см заввишки, при основі зі світло-бурими піхвами. Листки сіро-зелені, плоскі, 1-2 мм завширшки, коротші стебел. Суцвіття щільне, головчасте, складається з 3-5 зближених гінекандричних колосків (верхні квітки в колоску жіночі, нижні - чоловічі), 0,7-1,2 см завдовжки. Нижній покривний листок лускоподібний, дуже рідко зі щетинкоподібною листковою пластинкою. Мішечки яйцеподібні, бурувато-зелені, з жилками й довгим тонким носиком. Приймочок 2. Плід - горішок. Цвіте в червні-липні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, осушення боліт, розробка торфовищ, випасання худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове, торфо-ґрунтотвірне.

Основні джерела інформації:

Егорова, 1999.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

І.В. Маханьков