l1

prevnext

Осока пажитницеподібна

Carex loliacea L.

Червона книга України Осока пажитницеподібнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Аркто-бореальний вид, поширений в Пн. (Арктика, Скандинавія), Центральній (пн.-сх. Польща та пн.-сх. Румунія) і Сх. Європі, Сибіру, на Далекому Сході, у Середній (Прибалхашшя), Центральній та Сх. (Китай, Корея, Японія) Азії, Пн. Америці (Аляска, Канада). В Україні росте у Карпатах: Чивчино-Гринявські гори. Адм. регіон: Чц.

Чисельність та структура популяцій:

Відома за єдиним гербарним зразком з урочища Логаші, Путильського р-ну Чернівецької обл. Протягом останніх 50 років наявність виду не підтверджена. Необхідно з'ясувати сучасний стан популяції.

Причини зміни чисельності:

Відомостей немає. Стенотопний вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, чутливий до впливу антропогенних чинників-вирубування лісів, випасання худоби.

Умови місцезростання:

Росте на сфагнових, рідше трав'яних лісових болотах, переважно у хвойних мохових лісах, по берегах лісових річок. Гігрофіт, мезотроф.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна нещіль-нодернинна рослина з тонкими повзучими кореневищами. Стебла 20-40 см заввишки, тонкі, після дозрівання плодів часто полягають, при основі зі світло-бурими піхвами. Листки світло-зелені, м'які, плоскі, 1-2 мм завширшки, коротші стебел. Суцвіття з 2-4, гінекандричних (верхні квітки в колоску жіночі, нижні - чоловічі) колосків, 3-5 мм завдовжки, майже кулястих, малоквіткових (2-4 жіночі квітки й 1-2 - чоловічі). Мішечки яйцеподібні або еліптичні, 2,5-3,3 мм завдовжки, бурувато-зелені, з потовщеними ребристими жилками, без носика, зрілі значно віддалені від осі колоска. Приймочок 2. Плід - горішок. Цвіте в травні-липні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

На територіях ПЗФ не охороняють. Необхідно повторно виявити вид, контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, осушування торф'яників, знищення лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове, ґрунтотвірне.

Основні джерела інформації:

Егорова, 1999; Новиков, 1980; Флора УРСР, 1940.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

І.В. Маханьков