Осока пажитницеподібна
Carex loliacea L.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Однодольні. Liliopsida |
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae |
Природоохоронний статус виду:
Зникаючий
Наукове значення:
Рідкісний вид з диз'юнктивним ареалом.Ареал виду та його поширення в Україні:
Аркто-бореальний вид, поширений в Пн. (Арктика, Скандинавія), Центральній (пн.-сх. Польща та пн.-сх. Румунія) і Сх. Європі, Сибіру, на Далекому Сході, у Середній (Прибалхашшя), Центральній та Сх. (Китай, Корея, Японія) Азії, Пн. Америці (Аляска, Канада). В Україні росте у Карпатах: Чивчино-Гринявські гори. Адм. регіон: Чц.
Чисельність та структура популяцій:
Відома за єдиним гербарним зразком з урочища Логаші, Путильського р-ну Чернівецької обл. Протягом останніх 50 років наявність виду не підтверджена. Необхідно з'ясувати сучасний стан популяції.
Причини зміни чисельності:
Відомостей немає. Стенотопний вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, чутливий до впливу антропогенних чинників-вирубування лісів, випасання худоби.
Умови місцезростання:
Росте на сфагнових, рідше трав'яних лісових болотах, переважно у хвойних мохових лісах, по берегах лісових річок. Гігрофіт, мезотроф.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна нещіль-нодернинна рослина з тонкими повзучими кореневищами. Стебла 20-40 см заввишки, тонкі, після дозрівання плодів часто полягають, при основі зі світло-бурими піхвами. Листки світло-зелені, м'які, плоскі, 1-2 мм завширшки, коротші стебел. Суцвіття з 2-4, гінекандричних (верхні квітки в колоску жіночі, нижні - чоловічі) колосків, 3-5 мм завдовжки, майже кулястих, малоквіткових (2-4 жіночі квітки й 1-2 - чоловічі). Мішечки яйцеподібні або еліптичні, 2,5-3,3 мм завдовжки, бурувато-зелені, з потовщеними ребристими жилками, без носика, зрілі значно віддалені від осі колоска. Приймочок 2. Плід - горішок. Цвіте в травні-липні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням і вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
На територіях ПЗФ не охороняють. Необхідно повторно виявити вид, контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, осушування торф'яників, знищення лісів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Кормове, ґрунтотвірне.
Основні джерела інформації:
Егорова, 1999; Новиков, 1980; Флора УРСР, 1940.
Автор:
І.М. Данилик
Фото, малюнок:
І.В. Маханьков