l1

prevnext

Осока збіднена

Carex depauperata Curt. ex With.

Червона книга України Осока збідненаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Вид, що рідко трапляється на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Атлантично-середземноморський, диз'юнктивно поширений в Атлантичній, Центральній та Пд. Європі, на Кавказі та в Малій Азії (пн.-сх. Туреччина). В Україні трапляється у Криму (передгірна та гірська пд.-сх. частини) і на Керченському п-ові. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяційні параметри невідомі. Необхідно з'ясувати їх сучасний стан.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, лімітована внаслідок порушення чи знищення природних місцевиростань (антропогенні чинники).

Умови місцезростання:

Росте в сухих широколистяних лісах і чагарниках по гірських схилах. Належить до складу угруповань союзу Carpino orientalis-Quercion pubescentis. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна нещіль-нодернинна рослина з коротким кореневищем. Стебла 40-80 см заввишки, прямостоячі, при основі з пурпуровими блискучими піхвами. Листки зелені, плоскі, 2-4(5) мм завширшки, жорсткі, коротші стебел. Нижній покривний листок коротший за суцвіття, з піхвою 1-5 см завдовжки. Суцвіття 2-4(5) колоскове. Верхній колосок чоловічий, блідо-коричневий або блідо-зелений, циліндричний. Решта - жіночі, довгасті, нещільні, з 4-6(9) квітками, нижні колоски на ніжках, прямостоячі. Мішечки оберненояйцеподіб-ні, з численними жилками, жовтувато- чи бурувато-зелені, блискучі, різко звужені в довгий носик. Приймочок 3. Плід - горішок. Цвіте у квітні. Плодоносить у травні-липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

На територіях ПЗФ не охороняють. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено несанкціоноване збирання рослин, порушення умов зростання, рубки лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове, декоративне.

Основні джерела інформації:

Егорова, 1999.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

Л.Н. Каменських