l1

prevnext

Осока скельна

Carex rupestris All.

Червона книга України Осока скельнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Рідкісний, реліктовий, циркумполярний вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Аркто-альпійський вид, поширений в Арктиці, гірських системах Європи (Піренеї, Альпи, Балкани, Карпати, Кавказ, Урал), Сибіру, Далекого Сходу, Сх. Азії та Пн. Америки. В Україні трапляється у Карпатах: масиви Боржава (г. Магура-Жиде), Чорногора (гг. Петрос, Великі Козли, Шпиці, Смотрич), Чив-чини (г. Гнєтеса). Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Усі популяції ізольовані, мають дуже малі площі (10-100 м2) і чисельність (50-300 особин). Найбільшою за площею і чисельністю особин є популяція на скелях г. Шпиці (1750 м н.р.м.).

Причини зміни чисельності:

Скельний вид, має вузьку еколого-ценотичну амплітуду, що лімітована різними природними (зміна фітоценотичних умов) та антропогенними (випасання худоби, витоптування) чинниками.

Умови місцезростання:

Росте на гірських кам'янистих схилах і скелястих вершинах в альпійському та субальпійському поясах, на висоті 1700-1900 м н.р.м. Належить до компонентів високогірних ценозів кл. Carici rupestris-Kobresietea bellardii. Геліофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з довгим повзучим кореневищем. Стебла 5(10)-15(20) см заввишки, шорсткі, при основі з бурими або каштановими піхвами. Листки плоскі, вгорі жовтуваті та звивисті, часто донизу відігнуті, коротші або більш-менш дорівнюють стеблам. Суцвіття складається з поодиноких андрогінних колосків (верхні квітки в колоску тичинкові, нижні - маточкові). Приквітковий листок відсутній. Колоскові луски більш-менш дорівнюють мішечкам, буруваті. Мішечки довгасто-оберненояйцеподібні, буруваті, при дозріванні притиснуті до осі колоска. Приймочок 3. Плід - горішок, звичайно без осьового придатка. Цвіте в червні-липні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено випасання худоби, порушення умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Ґрунтотвірне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Визначник рослин Українських Карпат, 1977; Да-нилик, 2000; Данилик, Малиновський, 1997; Его-рова, 1999; Определит. вьсш. раст. Украинь, 1987; ЧКУ, 1996.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

І.М. Данилик, О.О. Кагало