l1

prevnext

Осока щетиниста

Carex strigosa Huds.

Червона книга України Осока щетинистаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європейсько-західноазійський вид, поширений в Атлантичній, Центральній і Пд. Європі, на Кавказі (Зх. і Центральне Закавказзя, Талиш) і Зх. Азії (Пн. Іран). В Україні представлений у двох ексклавах: Розтоцько-Опільському й Закарпатському. Адм. регіони: Лв, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Усі популяції ізольовані, мають малі площі (10-500 м2) і чисельність (50-500 особин). У Закарпатті для окремих популяцій (ур. Переш, Чомонинський ліс) характерний регресивний стан з мінімальними площами й кількістю особин, високим ступенем фрагментації; їхні площа й чисельність зменшуються.

Причини зміни чисельності:

Потерпає в результаті вирубування лісів, надмірної рекреації.

Умови місцезростання:

Росте в умовах надмірного зволоження на сирих місцях, берегах потічків у широколистяних дубово-ясеневих лісах союзу Alno-Ulmion. Гігрофіт, умброфіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з укороченим кореневищем. Стебла 20 (30)-100 (120) см заввишки, при основі з бурими або блідо-коричневими цілісними піхвами. Листки зелені, плоскі, м'які, дорівнюють 1/2 або 2/3 довжини стебел. Суцвіття колосоподібне з 3-7 розсунутих донизу колосків. Верхній колосок у суцвітті чоловічий. Жіночих колосків 2-5 (7), від 25 (40) до 80 мм завдовжки, циліндричних, рідкоквіткових, на тонких ніжках, 3-7 см завдовжки, пониклих. Нижній покривний листок з піхвою 30-50 мм завдовжки і листковою пластинкою, що довша за колосок, але завжди коротша від суцвіття. Квіткові луски жіночих колосків зеленкувато-коричневі, яйцеподібно-ланцетні, загострені, з трьома жилками й вузьким плівчастим краєм, коротші від мішечків. Мішечки еліптично-тригранні, 3-4 мм завдовжки, зелені, голі, гладкі, з багатьма тонкими жилками, поступово звужуються в короткі, до 0,5 мм, конічні, вищерблені носики. Прий мочок 3. Плоди - горішки. Цвіте в травні-липні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в загальнодержавних заказниках "Атак" і "Великодобронський" (Закарпатська обл.). Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено вирубування заплавних лісів, порушення їх гідрологічного режиму, умов зростання виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Протиерозійне

Основні джерела інформації:

Данилик, 1995; Егорова, 1999.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

Р.Я. Кіш