l1

prevnext

Осока дводомна

Carex dioica L.

Червона книга України Осока дводомнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Рідкісний бореальний вид на пд. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Євразійський вид, поширений у Пн. та Середній Європі та Сибіру. В Україні зростає в Поліссі (переважно Зх. та Малому), на Поділлі, у Придніпровському Лівобережному Лісостепу. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Тр, Вн, Чк.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції нечисельні, спостерігається зменшення їх кількості. Вид виступає як асектатор, зростає окремими невеликими куртинами.

Причини зміни чисельності:

Осушення та освоєння боліт. Зменшення обводнення та пов'язане з ним збільшення заліснення, зменшення освітлення.

Умови місцезростання:

Обводнені кислі (рН 4-5) мезотрофні або олі-гомезотрофні мохові, переважно сфагнові, рідше осоково-гіпнові, відкриті або рідколіс-ні болота (кл. Scheuchzerio-Caricetea nigrae). Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Дводомна багаторічна трав'яна кореневищна рослина 10-40 см заввишки, з поодинокими одностатевими колосками. Листки щетиноподібні, гладенькі. Чоловічі колоски довгасті або лінійно-циліндричні з іржавими покривними лусками, жіночі - довгасто-яйцеподібні, 0,61,5 см завдовжки, густі, покривні луски яйцеподібні, темно-бурі, з широким білоплів-частим краєм, коротші за мішечки. Мішечки бурі або іржасті, з численними жилками, 2,5-3,5 мм завдовжки, звужені в короткий, косо зрізаний носик. Цвіте у квітні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідно виявити і взяти під охорону всі місцезростання виду на Лівобережному Поліссі та Придніпров'ї. Охороняють у Рівненському та Черемському ПЗ, Шацькому НПП, ботанічній пам'ятці природи загальнодержавного значення "Романівське болото" (Київська обл.). Більшість місцезростань у Придніпров'ї, Малому Поліссі та на Поділлі втрачені. Заборонено порушення умов зростання гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Торфоформуюче, ґрунтозахисне.

Основні джерела інформації:

Андрієнко, Прядко, 1980; Байрак, Стецюк, 2005; Балашев, Андриенко, Кузьмичев, Григора, 1982; Брадіс, Андрієнко, 1973; Крись, Вайнагій, 1988; Орлов, 2005; Фіторізноманіття Українського Полісся та його охорона, 2006.

Автор:

Т.Л. Андрієнко, О.І. Прядко

Фото, малюнок:

В.В. Коніщук