l1

prevnext

Осока богемська

Carex bohemica Schreb.

Червона книга України Осока богемськаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Реліктовий диз'юнктивноареальний євразійський вид з осередками на пд. сх. від межі суцільного ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Атлантична, Центральна, Пд. та Сх. Європа, пд. Сибіру та Далекого Сходу, Центральна та Сх. Азія. В Україні окремі осередки на Поліссі, у Лісостепу та на Розточчі. Адм. регіони: Лв, Ів, Зк, Хм, Кв, Дн, Хр.

Чисельність та структура популяцій:

Локальні популяції (Закарпатська обл., Ужгородський і Берегівський р-ни; Львівська обл., Яворівський р-н; Хмельницька обл., Славутський р-н; м. Київ; Дніпропетровська обл., Павлівський і Новомосковський р-ни; Харківська обл., Зміївський р-н; Івано-Франківська обл.) переважно малочисельні або кількість рослин значно змінюється по роках; деякі відомі раніше популяції вже зникли (наприклад, в окол. Києва), проте, останнім часом виявлено декілька нових локалітетів.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда виду. Освоєння берегових зон водойм, рекреаційне навантаження, зміни водного режиму, зокрема, осушення вологих луків, зарегулювання річок. Характерний вид асоціації Eleocharetum ovatae (кл. Isosto-Nanojuncetea).

Умови місцезростання:

Піщані та мулуваті вологі луки, береги озер та річок, інші алювіальні місцезростання. Алювіальний псамофіт. Гігромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна або дворічна трав'яна дернинна рослина до 30 см заввишки. Листки 2-3 мм завширшки. Колоски гінекандричні (маточкові квітки у верхній частині колоска, тичинкові - у нижній), багатоквіткові, зібрані у загальне щільне головчасте суцвіття 1,5-2 см діаметром, оточене 2-3(4) довгими покривними листками, які значно перевищують суцвіття. Мішечки сплющено-опуклі, видовжено-ланцетні, 7-9 мм завдовжки, по краю з вузьким зазубреним крилом, з довгим і вузьким відтягнутим, на верхівці глибоко двозубчастим носиком. Цвіте у травні-липні, плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням та вегетативно (розростання дернин).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється на території ПЗ "Розточчя". Рекомендований пошук та обстеження сучасних існуючих популяцій та створення ботанічних заказників. Заборонено порушення умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Протиерозійне, ґрунтотвірне.

Основні джерела інформації:

Андрієнко, Прядко, Недоруб, Антосяк, 1999; Его-рова, 1999; Кіш, Данилик, Проць, 2005; ЧКУ, 1996.

Автор:

І. М. Данилик, Т. Л. Андрієнко, С. Л. Мосякін

Фото, малюнок:

Р.Я. Кіш