l1

prevnext

Осока лапкоподібна

Carex pediformis C. A. Mey.

Червона книга України Осока лапкоподібнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Рідкісний, реліктовий, диз'юнктивно поширений вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Євразійський вид, поширений диз'юнктивно: Пн. (Арктика) і Сх. Європа, Кавказ, Сибір, Далекий Схід, Центральна (Монголія) і Сх. (Китай) Азія. В Україні зростає на Розточчі-Опіллі, Донецькому кряжі. Адм. регіони: Лв, Дц, Лг.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції ізольовані, малочисельні, представлені окремими скупченнями особин, що мають значне проективне покриття.

Причини зміни чисельності:

Стенотопний вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, що лімітується природними (зміна еколого-фітоценотичних умов) і антропогенними (випасання худоби, витоптування) факторами.

Умови місцезростання:

На сухих кам'янистих степових схилах пн. експозиції, крейдяних відслоненнях, в угрупованнях кл. Festuco-Brometea. Геліофіт, мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Трав'яний дернинний багаторічник з коротким кореневищем. Стебла 10-35 см заввишки, прямостоячі, з іржасто-бурими піхвами. Листки сіро-зелені, жорсткі, пласкі або з донизу загорнутими краями, 2-2,5 мм завширшки, коротші стебел. Нижній покривний листок з піхвою 1-2,5 см завдовжки і вузько-лінійною чи щетинкоподібною пластинкою. Суцвіття з 2-4 колосків. Верхній колосок чоловічий, булавоподіб-ний, зі світло-іржавими покривними лусками. Решта колосків - жіночі, довгасто-лінійні, 1-2,5 см завдовжки, на ніжках, з яйцеподібними, гострими, світло-іржавими або світло-каштановими покривними лусками. Мішечки оберненояйцеподібні, конічні, опукло-тригранні, 3-3,5 мм завдовжки, жовтуваті або іржасті, блискучі, з потовщеними жилками, вздовж жилок волосисті, поступово звужені в носик. Приймочок 3. Плід - горішок. Цвіте в квітні-травні. Плодоносить у травні-липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідно контролювати стан популяцій. Охороняють в НПП "Святі Гори". Заборонено порушення умов місцезростань, заліснення ділянок, розробка крейди.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове, ґрунтотвірне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Данилик, 1994; Егорова, 1999.

Автор:

І.М. Данилик, В.М. Остапко

Фото, малюнок:

Г.В. Бойко