l1

prevnext

Осока біла

Carex alba Scop.

Червона книга України Осока білаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Євро-сибірсько-центральноазійський реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд., Центральна й Сх. Європа, Кавказ, Зх. і Сх. Сибір, Центральна Азія, Далекий Схід. В Україні - Придністров'я. Адм. регіон: Хм.

Чисельність та структура популяцій:

Відомий один локалітет між с. Врублівці й Демшин Кам'янець-Подільського р-ну Хмельницької обл. на правому й лівому берегах р. Тернава, поблизу її впадіння у Дністер. Популяція представлена трьома локусами: два з них депресивні: на правому березі р. Тернава зберігся згасаючий фрагмент у верхній частині стрімкої стінки на межі з дубовим лісом; малий лівобережний фрагмент є, очеподібно, вторинним. Третій локус приурочений до ценотичного оптимуму виду в регіоні - широколистяного лісу. Популяція повночленна, плодоношення задовільне. Поновлення переважно вегетативне.

Причини зміни чисельності:

Нині популяція відносно стабільна, хоча в минулому, напевно, займала значно більшу площу, яка зменшилася внаслідок затоплення нижньої частини каньйону. Загрозу становлять можливі лісогосподарські заходи, пожежі. Перспективи обох малих локусів негативні.

Умови місцезростання:

Правобережний локус приурочений до чагарникових заростей на узліссі (угруповання союзу Prunion fruticosae). На лівому березі малий локус належить до угруповання кл. Festuco-Brometea (асоціація Caricetum humilis), а найбільша частина локальної популяції представлена у лісовому ценозі союзу Aceri tatarici- Quercion. Мезофіт, кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Майже солом'яно-жовта рослина з довгими тонкими бурими повзучими кореневищами. Стебла тонкі, тупо-тригранні, гладкі, 10-25 см заввишки, як і пучки листків розміщені вздовж кореневищ. Листки шорсткі, щетиноподібно згорнуті, коротко загострені, коротші від стебла; піхви бурі, суцільні. Колосків 2-4, трохи розсунутих; верхній - чоловічий, на короткій ніжці, лінійно-ланцетний, з тупими іржаво-жовтими лусками, решта - жіночі, лінійні, рідкоквіткові (2-6 квіток); криючий лист з іржаво-зеленою, тупо загостреною піхвою до 1 см завдовжки. Покривні луски яйцеподібні, гострі, блідо-іржаві. Мішечки шкірясті, обернено-яйцеподібні, солом'яно-жовті, гладенькі, носик вузькоконічний, косо зрізаний. Цвіте в квітні-травні, плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють на території НПП "Подільські Товтри" (ур. Чаплі). Необхідний моніторинг популяції. Заборонено лісогосподарські заходи, терасування та заліснення схилів, рекреація, будь-яка господарська діяльність.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Ґрунтозахисне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Богацький, 1928; Егорова, 1999; Ковтун 2004; Ковтун, Гончаренко, 2001; Флора УРСР, Т. 2., 1950.

Автор:

О.О. Кагало, Н.В. Скібіцька, І.М. Данилик, І.В. Ковтун

Фото, малюнок:

О.О. Кагало, Б. Суднік-Войциковська