l1

prevnext

Осока піхвова

Carex vaginata Tausch

Червона книга України Осока піхвоваКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Аркто-бореально-альпійський вид, поширений циркумполярно в Арктиці; диз'юнктивно в горах Пн., Середньої та Сх. Європи, Кавказу, Малої Азії, Сибіру, Далекого Сходу, Пн. Америки. В Україні трапляється в альпійському поясі Карпат; пн. Центрального Полісся; пн. сх. Лівобережного Полісся. Адм. регіони: Жт, Кв, См, Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Усі популяції ізольовані, з дуже малими площами і чисельністю особин. На рівниній України їхня площа і чисельність скорочується. Єдина високогірна популяція на масиві Чорногора (г. Бребенескул) відзначається регресивним характером.

Причини зміни чисельності:

Потерпає від випасання, рекреаційного навантаження, вирубування лісів.

Умови місцезростання:

У Карпатах росте на високогірних луках, на рівнині - у сирих дубових і соснових лісах. У високогір'ї входить до складу угруповань союзу Seslerion variae; на рівнині виявлений в угрупованнях союзів Dicrano-Pinion, Pino-Quercion. Гігромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Трав'яний багаторічник з довгим кореневищем. Стебла 30-50 см заввишки, зі світло-бурими піхвами. Листки пласкі, 3-5 мм завширшки, коротші за стебла. Нижній покривний листок з піхвою до 2-3 см завдовжки. Суцвіття 10-20 см завдовжки, з 3-4 колосків. Верхній колосок у суцвітті чоловічий, булавоподібний, зі світло- іржавими яйцеподібними гоструватими покривними лусками. Решта колосків жіночі, довгасті, 1-2,5 см завдовжки, рідкоквіткові, на довгих ніжках. Покривні луски жіночих колосків коротші за мішечки, широко-яйцеподібні, іржаво-бурі, з зеленою серединною жилкою. Мішечки яйцеподібдні, голі, здуто-тригранні, 4-4,5 мм завдовжки, зеленкуватожовті, з тонкими малопомітними жилками, із зігнутим, двозубчасто-вищербленим носиком. Приймочок 3. Плід - горішок. Цвіте в травні-липні. Плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідно ввести у культуру, контролювати стан популяцій. Охороняють в Карпатському БЗ, Карпатському та "Деснянсько-Старогутському" НПП. Заборонено порушення умов місцезростань, суцільні рубки лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове

Основні джерела інформації:

Егорова, 1999; Панченко, Онищенко, 2003; Пан-ченко, Онищенко, 2003; Орлов, 2005.

Автор:

І.М. Данилик, Т.Л. Андрієнко, С.М. Панченко, О.О. Орлов

Фото, малюнок:

Р.Я. Кіш