l1

prevnext

Осока темно-бура

Carex fuliginosa Schkuhr

Червона книга України Осока темно-бураКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Аркто-альпійський, поширений в Пн. (Арктика), Центральній (Альпи, Карпати), Пд. і Сх. (Урал) Європі, Сибіру, Далекому Сході, Пн. Америці. В Україні росте у Карпатах: альпійський і субальпійський пояси. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Усі популяції (Свидовець: г. Близниця, Чор-ногора: г. Великі Козли, г. Шпиці, г. Бребе-нескул, г. Смотрич), ізольовані, мають малі площі (50-1000 м2) й чисельність (50-500 особин), перебувають у нормальному стані. Найбільшою за площею та за чисельністю особин є популяція на скельних виступах г. Шпиці (1750 м н.р.м.).

Причини зміни чисельності:

Стенотопність виду, вузька еколого-ценотична амплітуда, що лімітована різними природними (зміна фітоценотичних умов унаслідок заростання скель) та антропогенними (рекреація, витоптування) чинниками.

Умови місцезростання:

Росте на кам'яних схилах і скелях у високогір'ї. Належить до представників скельних угруповань союзу Festuco saxatilis-Seslerion bielzii (кл. Carici rupestris-Kobrisietea bellardii). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна, щільно-дернинна рослина з коротким кореневищем. Стебла 10-40 см заввишки, прямостоячі, при основі зі світло-бурими піхвами. Листки зелені, плоскі, 3-5 мм завширшки, відігнуті вниз, короткі, зі значною кількістю минулорічних сухих листків при основі. Нижній покривний листок з довгою піхвою і листковою пластинкою. Суцвіття китицеподібне, з 3-5 колосків. Верхній колосок гінекандричний (верхні квітки в колоску жіночі, нижні чоловічі). Решта - жіночі, яйцеподібні, на тонких, довгих ніжках, звислі. Покривні луски яйцеподібні, чорно- або пурпурово-бурі, по краю вузькобілоперетинчасті, коротші за мішечки. Мішечки ланцетні, зверху темно-бурі, без жилок, з видовженим, шорстким носиком. Приймочок 3. Плід - горішок. Цвіте в червні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується переважно насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, надмірна рекреація.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове, ґрунтотвірне, декоративне.

Основні джерела інформації:

Данилик, 2000, Данилик, Малиновський, 1997; Егорова, 1999.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

І.М. Данилик