l1

prevnext

Осока двоколірна

Carex bicolor All.

Червона книга України Осока двоколірнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Аркто-альпійський, поширений диз'юнктивно в Пн. (Арктика), Центральній (Піренеї, Альпи, Карпати) і Сх. Європі (Урал), Сибіру, на Далекому Сході, у Пн. Америці. В Україні трапляється у Карпатах: альпійський і субальпійський пояси Чорногори. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Усі популяції (від г. Брескул до г. Піп Іван) ізольовані, мають дуже малу площу (10-50 м2) і низьку чисельність (50-500 особин). На нижній межі поширення (полонина Пожижевська, 1350 м н.р.м.) стан популяцій регресивний з мінімальною кількістю особин і високим ступенем фрагментації просторової структури. Їх площа і чисельність зменшуються. Популяції на висотах 1600-1800 м н.р.м. перебувають у нормальному стані. Найбільшою за площею і чисельністю є популяція на відрозі г. Шпиці (1750 м н.р.м.).

Причини зміни чисельності:

Стенотопний вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, що лімітована різними природними (зміна гідрологічних і фі-тоценотичних умов) та антропогенними (випасання худоби, витоптування) чинниками.

Умови місцезростання:

Росте в умовах надмірного зволоження на схилових болотах, кам'янистих берегах потічків, поблизу джерел, в угрупованнях союзу Cratoneurion commutati. ГІГРОФІТ.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з коротким кореневищем. Стебла 10-20 см заввишки, висхідні, при основі зі світло-бурими піхвами. Листки сіро-зелені, плоскі, 1-2 мм завширшки, коротші стебел. Нижній покривний листок коротший за суцвіття. Суцвіття китицеподібне 1-5 см завдовжки, з 2-4 колосків, інколи нижній колосок при основі стебла на довгій ніжці, пониклий. Верхній колосок у суцвітті гінекандричний (верхні квітки в колоску жіночі, нижні чоловічі) з темно-бурими покривними лусками. Решта колосків жіночі, яйцеподібні, нижні на ніжках; покривні луски яйцеподібні, темно-коричневі або пурпурово-чорні з зеленою серединною жилкою. Мішечки овально-яйцеподібні, 2-3 мм завдовжки, зеленкувато-сизі або біло-зелені, без носика. Приймочок 2. Плід - горішок. Цвіте в червні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, надмірне випасання худоби, рекреація.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Ґрунтотвірне, кормове.

Основні джерела інформації:

Данилик, 1993, 2000; Данилик, Малиновський, 1997; Егорова, 1999.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

І.М. Данилик