l1

prevnext

Осока буріюча

Carex brunnescens (Pers.) Poiret

Червона книга України Осока буріючаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Циркумполярний вид з диз'юнктивним ареалом, на пд. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Холодні та помірно-холодні зони Євразії та Пн. Америки, з диз'юнкціями в альпійському поясі гір Центральної та Пд. Європи, Кавказу, Середньої та Центральної Азії. В Україні єдине місцезнаходження в пн.-сх. частині Лівобережного Полісся. Адм. регіон: См.

Чисельність та структура популяцій:

Вперше знайдена в 1999 р у Старогутсько-му лісовому масиві, неподалік с. Стара Гута Середино-Будського р-ну Сумської обл. Ізольована популяція невелика за площею та чисельністю особин. Трапляється поодиноко та групами до 20-30 близько розміщених дернин.

Причини зміни чисельності:

Лімітується різними як природними (кліматичні), так і антропогенними (лісокористування) факторами.

Умови місцезростання:

Краї мохових боліт, болотисті луки, заболочені сирі ліси. Ґрунти небагаті підзолисті, дерново-підзолисті, підзолисті-слабкоглеєві торфові. Росте частіше в напівтіні соснових лісів в угрупованнях союзу Dicrano-Pinion. Мезогігрофіт, мезооліготроф.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Трав'яний нещільнодернин-ний багаторічник з коротким кореневищем. Стебла 20-60 см заввишки, під час плодоношення полягають, зі світло-буруватими піхвами. Листки яскраво-зелені, плоскі, 23 мм завширшки, коротші за стебла. Суцвіття 1,5-4,5 см завдовжки, з 4-8 колосків, з яких 2-3 зближені, решта - більш- менш розставлені по стеблу. Нижній покривний листок лускоподібний або зі щетинкоподібною листковою пластинкою 0,5-1,5 см завдовжки. Верхні квітки в колоску жіночі, нижні чоловічі, з нечисленними чоловічими квітками, кулястояйцеподібні, овальні або еліптичні, 0,3-0,8 см завдовжки. Покривні луски блідо-зелені, яйцеподібні, гострі, з маслянистим блиском і зеленою жилкою посередині. Мішечки плоско-опуклі, довгас-тояйцеподібні, 2-2,5 мм завдовжки, зелені або оливкові, спереду з 5-8 тонкими жилками. Носик мішечка 0,5-0,7 мм завдовжки, буруватий, спереду глибоко розщеплений з біло-перетинчастою каймою. Приймочок 2. Плід - горішок. Цвіте у травні-липні. Плодоносить у липні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідний контроль за станом популяцій. Охороняють в "Деснянсько-Старогутському" НПП. Заборонено порушення гідрорежиму, рубка лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове

Основні джерела інформації:

Данилик, Панченко, 2001; Егорова, 1999.

Автор:

І.М. Данилик, С.М. Панченко

Фото, малюнок:

С.М. Панченко