l1

prevnext

Осока Буксбаума

Carex buxbaumii Wahlenb.

Червона книга України Осока БуксбаумаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Рідкісний голарктичний вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Поширений у Пн., Атлантичній, Центральній і Сх. Європі, на Кавказі, у Сибіру, Середній Азії та Пн. Америці. В Україні - на Поліссі, у Лісостепу, Карпатах. Адм. регіони: Жт, Кв, См, Лв, Ів, Зк, Чц, Хм, Вн.

Чисельність та структура популяцій:

Усі популяції ізольовані, мають малі площі й чисельність особин з тенденцією до зниження. Для гірських популяцій характерний високий ступінь фрагментації просторової структури.

Причини зміни чисельності:

Стенотопний вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, що лімітована різними природними (зміна гідрологічних і фітоценотичних умов) та антропогенними (осушення боліт, випасання худоби, витоптування) чинниками.

Умови місцезростання:

Росте в умовах надмірного зволоження на торфових осоково-мохових болотах, заболочених луках, в угрупованнях союзів Magnocaricion elatae, Molinion. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з довгим кореневищем. Стебла 30-70 см заввишки, прямостоячі, при основі з червонувато-бурими сітчасто розщепленими піхвами. Листки сіро-зелені, плоскі, 2-3 мм завширшки, коротші стебел. Нижній покривний листок дорівнює суцвіттю або перевищує його. Суцвіття китицеподібне 5-7 см завдовжки, з 3-5 прямостоячих колосків, нижні на коротких (5-8 мм) ніжках. Верхній колосок булаво-подібний або довгасто-яйцеподібний, гіне-кандричний (верхні квітки в колоску жіночі, нижні чоловічі). Решта - жіночі, яйцеподібні або довгасто-яйцеподібні. Покривні луски довгасто-яйцеподібні, іржаво- бурі, коричневі або пурпурово-коричневі з шилоподібним шорстким вістрям. Мішечки еліптичні, зеленкувато-білуваті, з широковищербленим двозубим носиком з відігнутими зубцями. Приймочок 3. Плід - горішок. Цвіте в травні-липні. Плодоносить у червні - липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в Карпатському БЗ, низці заказників. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, гідрологічного режиму, осушення.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Торфо-ґрунтоформуюче, кормове.

Основні джерела інформації:

1996; Егорова, 1999; Флора УРСР, 1940; ЧКУ, 1996.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

О.О. Кагало