l1

prevnext

Ситняг карніолійський

Eleocharis carniolica W.DJ.Koch

Червона книга України Ситняг карніолійськийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Реліктовий вид на східній межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Євросередземноморський вид, диз'юнктивно поширений на південному сході Середньої Європи і Середземномор'ї (Італія, Балканський п-ів). В Україні спорадично трапляється на Закарпатській низовині, рідко в Прикарпатті, Розточчі-Опіллі та Правобережному Поліссі. Адм. регіони: Жт, Кв, Лв, Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Представлений у заплавних комплексах Закарпатської рівнини (долини рік Іршава, Боржава, Латориця та ін.), де стан популяцій задовільний. Популяції нормального типу зі значною чисельністю особин від кількох сотень до кількох тисяч. В інших областях потребує підтвердження наявності та вивчення стану популяцій.

Причини зміни чисельності:

Вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, що лімітована як природними (зміна гідрологічних і фітоценотичних умов), так і антропогенними (випасання худоби, витоптування) чинниками.

Умови місцезростання:

Росте в умовах надмірного зволоження на заболочених луках, торфовищах, долинах річок в угрупованнях союзів Magnocaricion elatae та Molinion. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з укороченим неповзучим кореневищем. Стебла сизо-зелені, численні, 10-40 см заввишки, висхідні, полягають і при основі колоска вкорінюються. Верхівкові суцвіття (колоски) 0,7-1,2 см завдовжки, зеленкуваті, вузькі, часто проліферуючі: у пазухах їхніх нижніх квіткових лусок розвиваються вкорочені стебла без колосків або з рудиментарними чи з більш-менш розвиненими колосками. Квіткові луски оливково-зеленкуваті. Щетинок оцвітини 5-7, довших від плоду. Приймочок 2. Плоди горішки, блискучі, сплющені, обернено-яйцеподібні, 1-1,2 мм завдовжки. Стилоподій вузько трикутний. Цвіте в червні-липні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в Карпатському БЗ та НПП "Гу-цульщина". Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено зміну гідрологічного режиму, надмірне випасання худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Ґрунтотвірне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Даньльк, 1995; Егорова, 1981, 2001; Определи-тель вьісших растений Украиньї, 1987; Флора УРСР, 1940

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

Р.Я. Кіш