l1

prevnext

Осока Хоста

Carex hostiana DC.

Червона книга України Осока ХостаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Рідкісний вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європейсько-північноамериканський вид, поширений у Пн., Атлантичній, Центральній, Пд., Сх. Європі та Пн. Америці (сх. Канади, о-в Ньюфаундленд і затока Святого Лаврентія). В Україні росте на Зх. Поліссі та Опіллі, помилково наводився для Карпат. Адм. регіони: Вл, Рв, Лв, Ів, Тр.

Чисельність та структура популяцій:

Вид представлений малою кількістю ізольованих локальних популяцій, яким, здебільшого, характерний високий ступінь фрагментації просторової структури. Площі та чисельність популяцій досить великі (тисячі особин), проте в умовах осушувальної меліорації мають тенденцію до зменшення.

Причини зміни чисельності:

Вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, що лімітована природними (зміна гідрологічних і фітоценотичних умов) та антропогенними (меліорація торфовищ, випасання худоби, витоптування) чинниками.

Умови місцезростання:

Росте в умовах надмірного зволоження на торфових осоково-мохових болотах, заболочених луках, долинах рік на ґрунтах з підвищеним вмістом карбонатів. Належить до угруповань союзів Erioforion latifolii та Molinion. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна, нещіль-нодернинна рослина з коротким кореневищем. Стебла 25-40 см заввишки, прямостоячі, при основі зі світло-бурими або сіруватими піхвами, що розпадаються на прості волокна. Листки зелені, плоскі, 2-4 мм завширшки, піхви листків навпроти листкової пластинки закінчуються яйцеподібним придатком. Нижній покривний листок коротший за суцвіття, з піхвою до 2-3 см завдовжки. Суцвіття з 3-4 значно розставлених колосків, з яких верхній - чоловічий. Жіночі колоски (2-4), довгасто-яйцеподібні, нижній на довгій ніжці. Покривні луски жіночих колосків тупі, іржаво-каштанові, з зеленим кілем і білоперетинчастими краями. Мішечки яйцеподібні, тупотригранні, жовто-зелені, з численними жилками. Носики мішечків довгі, двозубо-розщеплені, з білоперетинчастою серединою. Приймочок 3. Плід - горішок. Цвіте в травні. Плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у ландшафтному заказнику "Верхобузькі болота" (Львівська обл.). Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, осушення та розробка торфовищ, надмірне випасання худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Торфо-ґрунтотвірне, кормове.

Основні джерела інформації:

Алексеєв, 1977; Данилик, 1992, 1994; Егорова, 1999.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

О.С. Мандзюк