l1

prevnext

Ситняг багатостебловий

Eleocharis multicaulis (Smith) Desv.

Червона книга України Ситняг багатостебловийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Зниклий

Наукове значення:

Рідкісний реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європейський вид, поширений на пд. Скандинавії, в Атлантичній і Середній Європі, Середземномор'ї. В Україні відомий з Вулканічних Карпат. Адм. регіон: Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Єдина відома з України за гербарними зразками С.С. Фодора популяція (басейн р. Ірша-ви біля с. Загаття) потребує підтвердження.

Причини зміни чисельності:

Вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, що лімітована різними як природними (зміна гідрологічних і фітоценотичних умов), так і антропогенними (випасання худоби, витоптування) чинниками.

Умови місцезростання:

Росте в умовах надмірного зволоження на заболочених луках, торфовищах в угрупованнях союзу Magnocaricion elatae. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з укороченим неповзучим кореневищем. Стебла багаточисельні 15-30 см заввишки, прямостоячі. Верхівкові суцвіття (колоски) 0,3-1,2 см завдовжки, часто проліферуючі: у пазухах їхніх нижніх квіткових лусок розвиваються вкорочені стебла без колосків або з рудиментарними, або з більш-менш розвинутими колосками. При основі колоска 1 стерильна покривна луска (не містить в пазусі квітки), яка обіймає його основу цілком або не менше ніж на 2/3. Квіткові луски темно-пурпурові або червонувато-коричневі. Щетинок оцвітини 3-5 (6), трохи довші або коротші від плоду, чи відсутні. Приймочок 3. Плоди тригранні, довгасто-оберненояйцеподібні горішки 1,5-2 мм завдовжки. Стилоподій широко трикутний. Цвіте в червні-серпні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідне підтвердження зростання виду в Україні, дослідження структури його популяцій, забезпечення їх збереження. Заборонено у випадку знаходження виду порушення гідрологічних умов, випас.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Ґрунтотвірне, декоративне.

Основні джерела інформації:

Даньльк, 1995; Егорова, 1981, 2001; Определи-тель вьісших растений Украиньї, 1987.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

І.В. Маханьков