l1

prevnext

Мікромерія чебрецелиста

Micromeria serpyllifolia (M.Bieb.) Boiss.

Червона книга України Мікромерія чебрецелистаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Губоцвіті. Lamiaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Реліктовий ендемічний вид, єдиний в Україні представник середземноморського роду. Проте, за новими філогенетичними даними може бути перенесений до роду Clinopodium.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середземномор'я, Кавказ, Мала Азія. В Україні тільки в пд.-зх. передгірної та гірської частини внутрішної гряди Криму. Бахчисарайський р-н, підніжжя г. Челтера, печерні м. Тепе-Кермен та Мангуп-Кале, пн. схили р. Бельбек, стінки штучних печер поблизу м. Інкерман, підніжжя г. Утюг біля с. Куйби-шево. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції невеликі за розміром, їх чисельність дуже незначна. Ареал виду помітно скорочується.

Причини зміни чисельності:

Вузька екологічна амплітуда, низька конкурентна здатність виду.

Умови місцезростання:

На сх. частинах скель, у гротах, вапнякових схилах, стінах штучних печер. Росте в тріщинах та виступах, де накопичується ґрунт. Зустрічається в угрупованнях асоціації Asplenio-Micromerietum serpyllifoliae кл. Asplenietea trichomanis. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Півкущик. Стебла чисельні, прямостоячі або лежачі, 15-30 см заввишки, тонкі, шовковисто-волосисті, як і вся рослина, вище середини розгалужені. Листки короткочереш-кові, довгасто-яйцеподібні або яйцеподібні, цілокраї чи невиразно виїмчасто-зубчасті. Суцвіття волотисте, багатоквіткове, приквітки лінійно- ланцетні, дрібні. Квітконіжки довгенькі, тонкі. Чашечка трубчасто-дзвоникоподібна, 2,5-3 мм завдовжки, з дрібними широко-трикутними зубцями, у п'ять-шість разів коротшими за її трубочку. Віночок утроє довший за чашечку, світло-ліловий. Горішки довгасті, близько 1 мм завдовжки і 0,5 мм завширшки, темно-бурі, вище середини залозисто-пухнасті. Цвіте у червні-серпні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку. Охороняють на території пам'яток природи загальнодержавного значення "Мангуп-Кале" та "Бельбецький Каньйон". Необхідно постійно контролювати стан популяцій та культивувати в штучних умовах. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання, штучне заліснення місцезростань виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, антисептичне, антиоксидантне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Голубев, 1996; Корженевский, Клюкин, 1989; Мо-сякин, 1999; Флора Европейской части СССР, 1978; ЧКУ, 1996; Braucher, Meimberg, Abele, Heubl 2005.

Автор:

Ю.В. Корженевська

Фото, малюнок:

А.В. Єна