l1

prevnext

Шавлія кременецька

Salvia cremenecensis Bess.

Червона книга України Шавлія кременецькаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Губоцвіті. Lamiaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Подільський ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Подільська височина. Трапляється у Кременецьких горах, Середньому Придністров'ї та на Товтровому кряжі. Адм. регіони: Тр, Хм, Вн.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції малочисельні повночленні, з переважанням генеративних особин. Поновлення відбувається повільно, але відносно задовільне. Насіннєва продуктивність висока.

Причини зміни чисельності:

Неконтрольоване надмірне випасання, часте випалювання старики, безпосереднє руйнування екотопів унаслідок освоєння територій, рекреація, будівництво.

Умови місцезростання:

Степові та лучно-степові угруповання, зарості термофільних чагарників на малопотужних рендзинах і вилугованих чорноземах. В угрупованнях порядків Festucetalia valesiacae, Stipo pulcherrimae-Festucetalia pallentis; кл. Trifolio-Geranietea sanguinei, Rhamno-Prunetea. Мезоксерофіт, факультативний кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з розвиненим кореневищем і вкороченим каудексом. Стебла 70-85 см заввишки, розгалужені тільки у суцвітті, у нижній частині коротковолосисті, угорі з довшим і густим опушенням; стеблові листки нечисленні, з черешком 3,5-18,5 завдовжки й широ-коланцетною пластинкою 13-15 см завдовжки, 5,5-6,5 см завширшки; пластинка з неглибокосерцеподібною основою й тупуватою верхівкою, з країв подвійно зубчасто-зарубчаста, на поверхні зморшкувата, зісподу негусто коротковолосиста, зверху майже гола; приквіткові листки сидячі, округлі, на верхівці раптово загострені. Несправжні кільця 6-квіткові, під час цвітіння помітно розсунуті; квітконосні гілки угорі трохи пониклі; приквітки ланцетні, довговійчасті, коротші за квітконіжку; віночок 14-15 мм завдовжки, синьо-фіолетовий, з трохи відігнутою верхньою губою. Горішки широкоеліпсоїдальні, бурі. Цвіте в червні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють на території філіалу "Кременецькі гори" ПЗ "Медобори", НПП "Подільські Товтри", РЛП "Дністровський каньйон", у заказниках Центрального Поділля. Заборонено неконтрольоване випасання, рекреація, збирання рослин, заліснення схилів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське, медоносне.

Основні джерела інформації:

Заверуха, 1985; Флора УРСР, 1960.

Автор:

О.О. Кагало, Л.Г. Любінська

Фото, малюнок:

Л.Г. Любінська, М.М. Рябий