Шавлія скабіозолиста
Salvia scabiosifolia Lam.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Губоцвіті. Lamiaceae |
Природоохоронний статус виду:
Неоцінений
Наукове значення:
Рідкісний кримсько-балканський вид.Ареал виду та його поширення в Україні:
Болгарія та Крим. Спорадично в нижньому поясі Кримських гір (передгір'я та прияй-линські схили). Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Локалітети розкидані спорадично в нижній частині гір і займають невелику площу. Росте невеликими групами.
Причини зміни чисельності:
Спорадичність локалітетів викликано як інтенсивним заселенням та будівництвом в передгірному Криму, так і природними причинами (вузькою еколого-ценотичною амплітудою).
Умови місцезростання:
На сухих вапнякових чи крейдяних відслоненнях (порядок Alysso-Sedetalia). На невисоких яйлах (250-700 м н. р. м.) (Бай-дарська, Чатир-Даг (нижнє плато), Дов-горуківська (зовнішня гряда Кримських гір)) та на пн. передгір'ях у напрямку від Мелласа-Бахчисарая-Сімферополя до Зуї-Білогорська-Агармиша-Кара-Дага, уникаючи Пд. берег Криму. Ізольоване місцезнаходження на г. Опук. Ксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Хамефіт. Півкущ до 70 см заввишки, з міцним каудексом та стрижневим коренем. Стебел декілька, вони висхідні, полеглі. Листки ко-роткочерешкові, в обрисі еліптичні, до 10 см завдовжки та до 8 см заввишки, непарнопірчасті з 4-6 парами лінійно-ланцетних чи лінійних, простих, до основи розсічених на 2-5 лінійних, загострених сегментів. Квітки в суцвіттях до 10 см завдовжки, по 2-8 у несправжніх розсунутих кільцях (від 4 до 10). При основі кілець є сидячі, яйцеподібно-ланцетні чи трикутні, відтягнуто-загострені луски. Квітки двогубі, білуваті, 25-35 мм завдовжки. Цвіте у травні-червні, плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням. Примітка. Досить поліморфний вид за опушенням, будовою суцвіття, формою листків, зубців чашечки тощо, у складі якого було описано кілька дрібних видів (S. adenostachya Juz., S. demetrii Juz.)
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняють в Карадазькому ПЗ, заказниках "Ак-Кая", "Агармиш". Потребує широкого культивування, дослідження структури і картування популяцій, моніторингу їх стану. Заборонено забудова та заліснення територій, збирання рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне, лікарське, ефіроолійне.
Основні джерела інформації:
Дидух, Шеляг-Сосонко, 1982; Миронова, Камен-ских, 1995; Флора Европейской части СССР, 1978.
Автор:
Я.П. Дідух
Фото, малюнок:
В.В. Савчук