l1

prevnext

Гісоп крейдовий

Hyssopus cretaceus Dubjan.

Червона книга України Гісоп крейдовийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Губоцвіті. Lamiaceae

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Ендемічний вид на зх. межі поширення. Класичний елемент так званої "гісопової флори".

Ареал виду та його поширення в Україні:

Сх. понтичний (донецько-донський) вид. В Україні поширений на Донецькому кряжі та в басейнах лівих приток р. Сіверський Донець. Адм. регіони: Хр, Дц, Лг.

Чисельність та структура популяцій:

Багаточисельні повночленні локальні популяції трапляються рідко, більшість характеризується тенденцією до скорочення чисельності.

Причини зміни чисельності:

Порушення умов місцезростань внаслідок випасання худоби, видобування крейди, створення лісонасаджень на схилах.

Умови місцезростання:

Відкриті крейдяні схили, переважно з пухким субстратом; домінант угруповань томі-лярної рослинності порядку Thymo cretacei-Hyssopetalia cretacei (кл. Helianthemo-Thymetea). Нерідко трапляються чисті зарості, особливо на новоутворених відслоненнях. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Напівкущик 20-50 см заввишки. Стебло круглясте, густо опушене притиснутими донизу короткими волосками. Листки сидячі, вузьколінійні, плескаті, з незагорнутими краями, малопомітними жилками, сіруватозеленуваті, шершаві від негустого опушення з жорсткуватих коротких волосків. Суцвіття колосоподібні, однобічні, стиснуті, дихазії у мутовках з 3-6 квіток. Зубці чашечки тупуваті, втричі коротші за трубку. Віночок синій, рідко білий, зовні волосистий; середня частка нижньої губи віночка широковиїмчаста, з країв дрібнозазублена, бокові лопаті яйцеподібні. Плід горішкоподібний, з пучком коротких волосків на верхівці. Цвіте у травні- серпні. Плодоносить у липні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку. Охороняють у відділенні "Крейдова флора" Українського степового ПЗ, в НПП "Святі Гори", заказнику місцевого значення "Красний" (Дворічанський р-н Харківської обл.). Виявлення та організація охорони популяцій з введенням абсолютно заповідного та заказного режимів, особливо у периферійній частині ареалу. Вирощування в ботанічних садах та введення до культури як ефіроолійної, фітомеліоративної, декоративної та медоносної рослини. Заборонено добування крейди, терасування та заліснення крейдових схилів, збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують в Донецькому ботанічному саду НАН України.

Господарське та комерційне значення:

Лікарське, ефіроолійне, медоносне, декоративне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Остапко, 2001, 2005; Флора УРСР, 1960; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.М. Остапко, Т.В. Зубцова

Фото, малюнок:

В.М. Остапко