l1

prevnext

Чистець вузьколистий

Stachys angustifolia M.Bieb.

Червона книга України Чистець вузьколистийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Губоцвіті. Lamiaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Балкансько-пд.-бузько-кримський вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Диз'юнктивний ареал виду складається з трьох віддалених та ізольованих локалітетів: балканського (Болгарія, Греція, Румунія, європейська частина Туреччини), кримського та пд.-бузького. Вид поширений в сх. частині Гірського Криму з поодинокими ізольованими місцезростаннями в його зх. частині та на гранітних відслоненнях каньйонів р. Пд. Буг та його приток. Адм. регіони: Мк, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції диз'юнктивні, характеризуються чітко окресленими межами, переважно низькою щільністю особин (0,5-6 на 1м2) та слабо вираженим поліморфізмом. Чисельність популяцій незначна, але стабільна. Розміщення особин компактно-дифузне. Вікові спектри більшості популяцій неповночленні, правосторонні з максимумом зрілих генеративних особин.

Причини зміни чисельності:

Низька схожість насіння, незначна конкурентоспроможність сходів, вимогливість до оптимального вологозабезпечення, відсутність вегетативного розмноження, обмежена кількість місцезростань, пряме знищення або трансформація екотопів, випас та рекреація.

Умови місцезростання:

Місцезростання приурочені до посушливих кам'янисто-щебенистих вапнякових та гранітних схилів і відслонень, де формуються угруповання кл. Thlaspietea rotundifoliae. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Каудексовий напівкущик. Стебла висхідні, тонкі, чотиригранні, голі. Пагони 40-85 см завдовжки, безрозеткові. Листки розміщені навхрест супротивно. Нижні і середні стеблові листки черешкові, розсіяно опушені. Листова пластинка в обрисі яйцеподібна, еліптична або широкоеліптична, двічіпірчасторозсічена з сегментами від еліптичних до вузьколінійних. Верхні листки сидячі, лінійні або вузьколінійні, переважно голі. Суцвіття довгасті, китицеподібні; квітки в пазухах покривних листків, зібрані в несправжні двоквіткові кільця (мутовки). Віночок блідопурпуровий. Плід розпадається на 4 однонасінних, триграних, сірувато-чорних горішки. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в НПП "Гранітно-степове Побужжя", заповідному ур. "Лабіринт" (Миколаївська обл.), Карадазькому, Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ. Необхідні моніторинг популяцій, охорона природних місцезростань, заповідання нових територій. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростань, випас та рекреація.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, ефіроолійне, медоносне, жиро-олійне.

Основні джерела інформації:

Флора Крьіма, 1966; Флора УРСР; 1960; Омельчук-М'якушко, Зінченко,1974; Собко, Гапоненко, 1996; Флора на Бьлгария, 1948; Щербакова, Новосад, 2004; Flora of Turkey and the East Aegean Islands, 1982.

Автор:

В.В. Новосад, О.Ф. Щербакова, Л.І. Крицька

Фото, малюнок:

В.В. Новосад