l1

prevnext

Пухирник малий

Utricularia minor L.

Червона книга України Пухирник малийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Пухирникові. Lentibulariaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Рідкісна водна комахоїдна рослина, яка скорочує своє поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Арктика, Європа (Скандинавія, Середня та Атлантична), Кавказ, Зх. та Сх. Сибір, Далекий Схід, Середня Азія, Гімалаї, Японія, Китай, Пн. Америка. В Україні - лісова зона (переважно Полісся) та Лісостеп - зрідка, Степ - дуже рідко, по долинах великих річок. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, Хм, Вн, Чк, Кд, Пл, Хр, Лг.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції нечисленні та невеликі за розміром, утворюють у водоймах неширокі смуги і плями, добре помітні під час квітування. Місцезнаходження в лісостеповій та степовій зоні потребують підтвердження.

Причини зміни чисельності:

Коливання рівня води, забруднення водойм, меліорація навколишніх територій.

Умови місцезростання:

Піонерний вид прісноводних замкнених та малопроточних ацидофільних водойм із мулувато-піщаними та мулувато-торфовими донними відкладами, в озерах, старицях, на обводнених торфовищах на глибині 5-100 см. При коливанні рівня води життєвість видів знижується. Характерний вид угруповань кл. Utricularietsa intermediominoris. Діагностичний вид союзу Sphagno-Utricularion. Гідрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гелофіт. Рослина плаває у воді або лежить на прибережному мулі; стебла 5-15 см завдовжки. Кореневища редуковані. Листки чергові, розсічені на вузьколінійні долі, всі однакові за будовою і можуть нести ловчі пухирці 1-1,5 мм в діаметрі. Пухирці мають клапани, які відкриваються всередину і уловлюють дрібних водних безхребетних тварин. Суцвіття китиця з 2-6 квіток на квітконосі 5-15 см заввишки, що виступає над поверхнею води. Віночок 7-12 мм завдовжки, світло-жовтий з червоними смужками, із короткою трубочкою та двогубим відгином. Шпорка коротка, нижня губа віночка видовжена. Плід багатонасінна коробочка. Цвіте в липні- серпні, плодоносить у вересні. Розмножується зрідка насінням, частіше - вегетативно (туріонами та частинами рослини).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в Поліському, Рівненському та Черемському ПЗ, Шацькому НПП, Над-случанському (Рівненська обл.) та Нижньо-ворсклянському (Полтавська обл.) РЛП. Заборонено порушення умов місцезростань, розчищення дна водойм, їх осушення.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, торфотвірне.

Основні джерела інформації:

Андрієнко, Попович, Шеляг-Сосонко, 1986; Байрак, Стецюк, 2005; Макрофить-индикаторь изме-нений природной средь, 1993; Орлов, 2005.

Автор:

Т.Л. Андрієнко

Фото, малюнок:

О.А. Жигаленко, Я.П. Дідух