l1

prevnext

Товстянка альпійська

Pinguicula alpina L.

Червона книга України Товстянка альпійськаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Пухирникові. Lentibulariaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Реліктовий аркто-альпійський вид, комахоїдна рослина.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Гірські регіони Центральної Європи, арктичний пояс Євразії (від Ісландії до Сх. Сибіру). В Україні - Карпати: Свидовець (гг. Близниця і Драгобрат), Чорногора (гг. Говерла, Петрос, Піп-Іван, ур. Примаратик). Чивчини (гг. Чорний Діл, Фатія Банулуї, Гнєтєса, Прелуки, Чивчинаж, Чивчин). Адм. регіони: Ів, Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій:

Більшість популяцій локального характеру, невеликі за площею. Кількість особин від 10 до 50-70, лише окремі популяції (Чорний Діл) налічують понад 100 особин.

Причини зміни чисельності:

Руйнування і трансформація екотопів внаслідок випасання худоби, рекреаційного навантаження та заліснення.

Умови місцезростання:

На перезволожених ділянках переважно у субальпійському поясі, місцями заходить у верхній лісовий, опускаючись водотоками до 1000 м н. р. м. Приурочений до вологих затінених вапнякових скель, задернованих щебенистих схилів - угруповання асоціацій Saxifragetum luteoviridis i Festucetum saxatilis, які належать до найбільш багатих і насичених рідкісними та ендемічними видами в Українських Карпатах. На хребті Чорний Діл трапляється на мохових подушках, розташованих вздовж потоку, що витікає з карстового джерела. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна комахоїдна рослина 5-15 см заввишки. Листки оберненояйцеподібні, тупі, зверху вкриті залозистими волосками, зібрані у прикореневу розетку. Віночок білий, з жовтуватими плямами біля основи нижньої губи. Цвіте з кінця травня до кінця липня. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у Карпатському НПП, Карпатському БЗ, ландшафтному заказнику "Чивчино-Гринявський" (Івано-Франківська обл.), пам'ятці природи "Білий потік" (Чернівецька обл.). Необхідно контролювати стан популяцій і взяти під охорону всі місцезнаходження. Заборонено порушення гідрологічного режиму водотоків, скель, джерел.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Каталог раритетного біорізноманіття заповідників і національних природних парків України, 2002; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976; Pawlowski, Walas, 1949.

Автор:

І.І. Чорней, І.М. Данилик

Фото, малюнок:

О.О. Кагало, В.В. Буджак