l1

prevnext

Ломикамінь карпатський

Saxifraga carpatica Sternb.

Червона книга України Ломикамінь карпатськийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Ломикаменеві. Saxifragaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Ендемічний вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Карпатсько-балканський ендемік (Балкани - пн. сх.). В Україні у високогір'ї Українських Карпат - Чорногора, Свидовець (гг. Близниця, Герешаска), Марамарошські гори. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Відомі кілька невеликих за площею ізольованих мікрооселищ. Популяції малочисельні, їх сучасний стан та структура потребують додаткового з'ясування, простежується тенденція скорочення, зменшення їх площі та чисельності особин.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, рекреаційне навантаження, відсутність екотопів відповідного типу, глобальні зміни клімату.

Умови місцезростання:

Альпійський та субальпійський пояси, на добре зволожених скельних виходах-у кам'яних щілинах, на мікротерасах і карнизах крутих, прямовисних скель. Ґрунти вологі, поживні, багаті на гумус, слабокислі (на силікатних породах), рідше, на вапнякових виходах - лужні, зі значною домішкою продуктів вивітрювання та рухляку. Трапляється в слабоасоційованих угрупованнях кл. Thlaspietea rotundifolii та Asplenietea trichomanis, зокрема, вид зафіксований в асоціації Cystopteridetum fragilis. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 5-10(20) см заввишки. Стебло прямостояче, рідко облиснене, в нижній частині рідко волосисте або голе, у верхній - густо залозисто опушене. Прикореневі листки в пазухах з вивідковими бульбоцибулинами, утворюють розетку, черешки їх у 3-4 рази довші за пластинку, рідко опушені. Листкова пластинка в обрисі округло-серцеподібна, пальчасто-5-7-лопатева, по краю рідко залозисто опушена, з трикутними, яйцеподібно загостреними лопатями, з яких середня ширша. Стеблові листки без бульбоцибулин, нижні схожі до прикореневих, верхні - з коротшими черешками, три- або п'ятилопатеві, найвищі - цілокраї, яйцеподібні, сидячі. Суцвіття 1-3 (7) квіткове, квітконіжки дорівнюють або вдвічі більші за квітку, густо залозисто опушені. Чашолистки 1,8-3 мм завдовжки, по краях опушені. Віночок білий, вдвічі довший за чашечку, пелюстки з коротким нігтиком, видовжено оберненояйцеподібні, 5-7 мм завдовжки. Коробочка яйцеподібна, насінини довгасті, гладкі. Цвіте в липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Вид внесений до "Переліку видів судинних рослин, що підлягають особливій охороні на території Закарпатської області". Охороняють в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідний моніторинг сучасного стану популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення місць зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, ґрунтотворне.

Основні джерела інформації:

Малиновський, Крічфалушій, 2002; Чопик, 1976; Dostal, 1989; Jasicova, Futak, Saxifraga, 1985; Margittai, 1935.

Автор:

Р.Я. Кіш, І.М. Данилик

Фото, малюнок:

О.О. Кагало