l1

prevnext

Ломикамінь зернистий

Saxifraga granulata L.

Червона книга України Ломикамінь зернистийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Ломикаменеві. Saxifragaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Середньоєвропейсько-середземноморський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середня Європа, Скандинавія, Зх. Середземномор'я, Балкани, Мала Азія. В Україні відомий з поодиноких локалітетів на пн. Поділля (Гологори, Давидівське горбогір'я), Опіллі (Бібрсько-Стільське горбогір'я), Центральному Поділлі (Товтровий кряж), Волинській височині. Адм. регіони: Рв, Лв, Хм.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції вкрай малочисельні, насіннєве поновлення незадовільне, у відомих лока-літетах в окол. Львова та в Городоцькому р-ні Хмельницької обл. вид не знаходили понад 60 років. Популяція в окол. с. Підгірці Бродівського р-ну Львівської обл. стабільна упродовж останніх 25 років, але чисельність залежить від погодних умов конкретного року. На Рівненщині популяції малочисельні, від кількох десятків до кількох сотень особин, відносно стабільні.

Причини зміни чисельності:

Інтенсивне сільськогосподарське використання угідь: випас, багатократне впродовж року викошування, розорювання територій.

Умови місцезростання:

Мезофітні післялісові луки, галявини, на лучних схилах, серед розріджених лісів в угрупованнях кл. Molinio-Arrhenatheretaea (порядки Arrhenatheretalia, Molinietalia). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 15-50 см заввишки з прямостоячими, волосистими, поодинокими, у нижній половині улисненими, у верхній розгалуженими стеблами; корінь стри-женевий з бульбоподібними потовщеннями. Прикореневі листки в густій розетці, довгоче-решкові, вкриті білими хвилястими волосками, пластинка округло-ниркоподібна, 1-5 см завширшки, 0,7-2,5 см завдовжки, 5-9-лопатева; листки з обох боків залозисто-волосисті; стеблові з клиноподібними основами й вужчими та гострими лопатями, на коротких черешках. Квітки в щиткоподібно-волотеподібному суцвітті; чашечка глибоко розсічена на ланцетні, гострі частки, залозиста; пелюстки білі або жовтуваті, довгасто-лопаткоподібні, 10-14 мм завдовжки, 3-5 мм завширшки; коробочка овальна; насінини чорні. Цвіте у травні, плодоносить у червні. Поновлюється насінням і вегетативно (виводковими бульбочками).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Локалітет у Хмельницькій обл. знаходиться на території НПП "Подільські Товтри". Доцільним є створення НПП "Північне Поділля". Необхідним є хорологічне вивчення виду, моніторинг популяцій. Заборонено руйнування локалітетів, неконтрольоване випасання худоби, багаторазове викошування протягом року, рекреація.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Флора СССР, 1939.

Автор:

О.О. Кагало, Н.М. Сичак, В.О. Володимирець

Фото, малюнок:

О.О. Кагало