l1

prevnext

Ломикамінь переломниковий

Saxifraga androsacea L.

Червона книга України Ломикамінь переломниковийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Ломикаменеві. Saxifragaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Реліктовий вид з ди'зюнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Євразійський високогірний вид, диз'юнктивно поширений у високогір'ї Середньої та Пд. Європи, також Сибіру. В Україні - Карпати, Свидовець (г. Близниця), Чорногора (г. Петрос) та Чивчин. Адм. регіони: Ів, Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції мають невеликі розміри, переважно неповночленні вікові спектри, без ювенільних та імматурних рослин. Щільність популяцій - 5-10 (25) парціальних кущів на 1 м2.

Причини зміни чисельності:

Обмеженість відповідних субстратів, можливо, господарська діяльність людини.

Умови місцезростання:

Субальпійський та альпійський пояси на висоті 1700-2000 м н. р. м., на схилах різної експозиції, переважно у розщелинах скель, на відслоненнях та осипах, в асоціаціях Achilleo (schurii)-Dryadetum й Festucetum pictae (кл. Carici rupestris-Kobresietea bellardii, Salicetea herbaceae). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Дернинний напівкущик з інтенсивно галузистими, короткими й довгими, переважно висхідними кореневищами, мичкуватою кореневою системою та без-розетковими надземними пагонами 5-10 см заввишки. Вегетативні пагони висхідні чи лежачі, густо вкриті рештками відмерлих листків та живими листками, короткочерешко-вими, з клиноподібно-лопаткоподібними пластинками, на верхівці дрібнозубчастими. Репродуктивні пагони прямостоячі, розсіяно улиснені сидячими дрібними лінійними листками, закінчуються 1-4-квітковими щитками білих квіток. Цвіте у липні-серпні, плодоносить у серпні-вересні. Розмножується переважно вегетативно, рідше насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у Карпатському БЗ. Доцільно встановити моніторинг за популяціями виду, принаймні на Свидовці. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, ґрунтоформуюче, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Карпатські сторінки "Червоної книги України", 2002; Малиновський, Крічфалушій, 2002; Ма-линовський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; ЧКУ, 1996;Чернявська, 1998; Чопик, 1976.

Автор:

С.М. Зиман, Н.М. Сичак

Фото, малюнок:

О.С. Мандзюк, Т.В. Степаненко