l1

prevnext

Шолудивник Едера

Pedicularis oederi Vahl

Червона книга України Шолудивник ЕдераКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Вовчкові. Orobanchaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Реліктовий диз'юнктивно поширений вид на межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Аркто-альпійський вид, що охоплює при-арктичну частину Євразії й Америки, а також високогір'я Європи та Азії. В Україні наявна лише одна популяція у Чорногорі в масиві гг. Бребенескул-Мунчел. Інші чорногірські популяції вимерли. Адм. регіон: Ів.

Чисельність та структура популяцій:

Популяція налічує лише 100-200 генеративних особин. Нетривалий онтогенез виду й пригнічене насіннєве поновлення зумовлюють значні флуктуації чисельності окремих локусів.

Причини зміни чисельності:

Поступове вимирання виду спричинене як антропогенним впливом, особливо випасанням, так і природними чинниками, пов'язаними з біологічними особливостями, зокрема низькою насіннєвою продуктивністю.

Умови місцезростання:

Вид поширений на висоті 1700-1950 м н. р. м. Трапляється в урочищі Кізі Улоги у складі болотних угруповань асоціації Caricetum rostratae (союз Magnocaricion), та на Чорно-гірському хребті поблизу вершини г. Бребенескул біля витоку джерел (угруповання порядку Montio-Cardaminetalia) та в мезофітні-шій лучній асоціації Caricetum sempervirentis (союз Festuco saxatilis-Seslerion bielzii). Гігро-мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна на-півпаразитна рослина з недовготривалим життєвим циклом. Корені товсті й м'ясисті, кореневища короткі. Пірчасто-розсічені базальні листки утворюють розетки. Прямий генеративний пагін 7-18 см заввишки несе квітки, зібрані в колосоподібні китиці 3-8 см завдовжки. Віночок блідо- жовтий, двогубий, кінчик верхньої губи малиновий. Плід вузь-кояйцеподібна коробочка, що містить 4-10 насінин. Цвіте в липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Оселище розташоване на межі Карпатського НПП і Карпатського БЗ, але поза межами заповідної зони. Потрібно включити його до зони абсолютної заповідності й забезпечити моніторинг популяції. Заборонено випасання худоби та порушення гідрологічного режиму місць зростання виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Кобів, 2000, 2004; Kobiv, Nesteruk, 2001; Zapaіowicz, 1889.

Автор:

Ю.Й. Кобів

Фото, малюнок:

П. Косінський