l1

prevnext

Льонок крейдовий

Linaria cretacea Fisch. ex Spreng.

Червона книга України Льонок крейдовийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Веронікові. Veronicaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Ендемік

Ареал виду та його поширення в Україні:

Сх. частина Понтичної провінції (басейни Сі-верського Дінця, Нижнього Дону та Нижньої Волги). В Україні - Сіверськодонецький округ. Адм. регіони: Хр, Дц, Лг.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції локалізовані на виходах крейди і представлені невеликими групами, що займають до кількох сотень м2. Вікова структура локальних популяцій характеризується лівостороннім спектром, що обумовлено переважанням вегетативного способу розмноження. Щільність варіює в середньому від 14 до 88 особин на 1 м2.

Причини зміни чисельності:

Природно-історична рідкісність, порушення екотопів внаслідок господарського освоєння територій, видобування крейди, випасання худоби.

Умови місцезростання:

Сухі бідні крейдяні відслонення. Як правило, на щільній крейді при загальному проективному покритті рослинністю 10-50% його покриття становить до 10%. Угруповання кл. Helianthemo-Thymetea. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Криптофіт. Багаторічна трав'яна рослина сизо-зеленого кольору з довгими горизонтальними тонкими кореневищами та короткими висхідними неплідними та прямостоячими плодущими гонами 10-35 см заввишки. Стебло гладеньке, майже лежаче, висхідне або прямостояче. Листки чергові, яйцеподібні, з гострою верхівкою, голі. Суцвіття звичайно розгалужене, з небагатоквітковими китицями. Віночок разом зі шпоркою 12-13 мм завдовжки, жовтий. Насінина видовжена, стиснуто ниркоподібна, з дуже вузькою облямівкою. Цвіте у травні-липні, плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у ботанічному заказнику місцевого значення "Крейдова рослинність біля села Кірове". Рекомендується створити заказники у місцях зростання виду, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростань виду (розробка кар'єрів, надмірне випасання худоби).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Протиерозійне, лікарське, медоносне.

Основні джерела інформації:

Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Донбас заповідний. Науково-інформаційний довідник-атлас, 2003; Флора УРСР, 1960; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Остапко, 2001; Рідкісні й зникаючі рослини Луганської області, 2003; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.М. Остапко

Фото, малюнок:

В.М. Остапко