Льонок крейдовий
Linaria cretacea Fisch. ex Spreng.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Веронікові. Veronicaceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
ЕндемікАреал виду та його поширення в Україні:
Сх. частина Понтичної провінції (басейни Сі-верського Дінця, Нижнього Дону та Нижньої Волги). В Україні - Сіверськодонецький округ. Адм. регіони: Хр, Дц, Лг.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції локалізовані на виходах крейди і представлені невеликими групами, що займають до кількох сотень м2. Вікова структура локальних популяцій характеризується лівостороннім спектром, що обумовлено переважанням вегетативного способу розмноження. Щільність варіює в середньому від 14 до 88 особин на 1 м2.
Причини зміни чисельності:
Природно-історична рідкісність, порушення екотопів внаслідок господарського освоєння територій, видобування крейди, випасання худоби.
Умови місцезростання:
Сухі бідні крейдяні відслонення. Як правило, на щільній крейді при загальному проективному покритті рослинністю 10-50% його покриття становить до 10%. Угруповання кл. Helianthemo-Thymetea. Ксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Криптофіт. Багаторічна трав'яна рослина сизо-зеленого кольору з довгими горизонтальними тонкими кореневищами та короткими висхідними неплідними та прямостоячими плодущими гонами 10-35 см заввишки. Стебло гладеньке, майже лежаче, висхідне або прямостояче. Листки чергові, яйцеподібні, з гострою верхівкою, голі. Суцвіття звичайно розгалужене, з небагатоквітковими китицями. Віночок разом зі шпоркою 12-13 мм завдовжки, жовтий. Насінина видовжена, стиснуто ниркоподібна, з дуже вузькою облямівкою. Цвіте у травні-липні, плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням та вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняють у ботанічному заказнику місцевого значення "Крейдова рослинність біля села Кірове". Рекомендується створити заказники у місцях зростання виду, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростань виду (розробка кар'єрів, надмірне випасання худоби).
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Протиерозійне, лікарське, медоносне.
Основні джерела інформації:
Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Донбас заповідний. Науково-інформаційний довідник-атлас, 2003; Флора УРСР, 1960; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Остапко, 2001; Рідкісні й зникаючі рослини Луганської області, 2003; ЧКУ, 1996.
Автор:
В.М. Остапко
Фото, малюнок:
В.М. Остапко