l1

prevnext

Льонок бессарабський

Linaria bessarabica Kotov

Червона книга України Льонок бессарабськийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Веронікові. Veronicaceae

Природоохоронний статус виду:

Недостатньо відомий

Наукове значення:

Ендемічний вид із середземноморськими генезисними зв'язками, близько споріднений з L. biebersteinii Besser.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пн-зх. Причорномор'я (зх.), плато Добруджа (Румунія). В Україні рослина відома лише з класичного місцезростання: Одеська обл., Тарутинський р-н, с. Лісне. Адм. регіон: Од.

Чисельність та структура популяцій:

Популяція повночленна, переважно з дифузною або груповою просторовою структурою. Щільність популяції - 3-5 особин на 1 м2. Чисельність незначна, але стабільна.

Причини зміни чисельності:

Локальний характер популяцій, знищення та руйнування екотопів, характерних для виду, рекреаційні та пасквальні навантаження на екосистеми.

Умови місцезростання:

Степові схили, серед заростей степових чагарників, на узліссях та галявинах байрачних лісів. Класичне місцезростання виду являє собою ділянки злаково-різнотравних фітоценозів серед лісу паркового типу з домінуванням дуба звичайного. Угруповання кл. Trifolio-Geranietea, Rhamno-Prunetea, Festuco-Brometea. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Трав'яний стрижневокорене-вий полікарпик 30-70 см заввишки. Стебла нечисленні, прямостоячі або висхідні, голі або внизу розсіяно-волосисті, густо улисне-ні. Листки лінійні, 1-3 мм завширшки, загострені. Квітки 20-25 мм завдовжки, зібрані в густі китиці, віночок яскраво-жовтий з оранжевою випуклістю. Плід коробочка. Цвіте в червні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку. Охороняють в заказнику загальнодержавного значення "Староманзирський" (Тарутинський р-н Одеської обл.). Необхідні вивчення поширення виду в Україні та моніторинг популяцій. Заборонено збирання рослин, гербаризація, порушення умов місцезростання (заліснення інтродукованими видами, проведення надмірного випасання худоби).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське, медоносне.

Основні джерела інформації:

Европейский красньй список животньх и расте-ний, 1992; Флора европейской части СССР, 1981; Флора УРСР, 1960; ЧКУ, 1996.

Автор:

Л.І. Крицька

Фото, малюнок:

Т.В. Степаненко