prevnext

Цибуля лінійна

Allium lineare L.

Червона книга України Цибуля лінійнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Цибулеві. Alliaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Східноєвропейсько-азійський рідкісний реліктовий вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Вид диз'юнктивно поширений у Сх. Причорномор'ї, пониззі Дону і Волги, Заволжі, Зх. Сибіру, Середній Азії, Пн.-Зх. Монголії. В Україні у пд.-сх. частині країни: на Донецькому кряжі та Приазовській височині, а також ізольовано на правобережній Дніпропетровщині (м. Кривий Ріг). Адм. регіони: Дн, Дц, Лг.

Чисельність та структура популяцій:

Локальні популяції нечисленні, з невеликою щільністю. Площа популяцій коливається від 0,05 до 10 га. Середня щільність - 8-19 особин на 1 м2.

Причини зміни чисельності:

Порушення природних екотопів внаслідок господарської діяльності, розробка кар'єрів, терасування, заліснення схилів.

Умови місцезростання:

Сухі, бідні, кам'янисті відшарування та щебенисті схили пд. та сх. експозиції. У складі розрідженої петрофітної рослинності. Угруповання кл. Sedo-Scleranthetea. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 3060 см заввишки. Цибулини поодинокі або зібрані по кілька на короткому кореневищі, майже циліндричні, з бурими сітчасто-волокнистими оболонками. Стебло до половини висоти обгорнуте піхвами. Листків 3-4, лінійних. Покривало двостулкове, за довжиною дорівнює квітконіжкам. Суцвіття багатоквіткове, зонтикоподібне, густе, кулясте. Квітки рожеві або яскраво-пурпурові, листочки оцвітини загострені, іноді з відтягнутим кінчиком. Нитки внутрішніх тичинок при основі з двома гострими зубцями, що перевищують зав'язь. Цвіте у червні-липні, плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у відділенні "Провальський степ" Луганського ПЗ, відділенні "Кальміусь-ке" Українського степового ПЗ, геологічній пам'ятці природи "Сланцеві скелі". Необхідно затвердити ботанічний заказник загальнодержавного значення "Добрянські гори" на Луганщині. Рекомендується виявляти нові місцезнаходження та створювати заказники у місцях зростання виду, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростань виду, терасування та заліснення схилів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, Донецькому ботанічному саду НАН України.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Клеопов, 1990; Кон-дратюк, Бурда, Остапко, 1985; Кучеревський, 2001; Определитель вьісших растений Украиньї, 1987; Остапко, 2001; Перегрим, 2003; Рідкісні й зникаючі рослини Луганської області, 2003; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.М. Остапко, М.М. Перегрим

Фото, малюнок:

В.М. Остапко