prevnext

Цибуля коса

Allium obliquum L.

Червона книга України Цибуля косаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Цибулеві. Alliaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Характеризується трьома диз'юнктивними ексклавами, пов'язаними з гірськими системами: Пд. Карпати (Румунія), Пд. Урал, Середня та Центральна Азія (Алтай, Саур Тарбагатай, Тянь-Шань). В Україні ізольований ексклав на лівому березі р. Смотрич північніше с. Устя Кам'янець-Подільського р-ну Хмельницької обл. Адм. регіон: Хм.

Чисельність та структура популяцій:

Єдина популяція, вперше знайдена в 1979 р., площею кілька га, яка нараховує до 2500 різновікових особин, зростаючих по кілька або окремо, щільністю 2-5 шт. на 100 м2.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, що лімітується різними як природними, так і антропогенними факторами, відсутністю екотопів відповідного типу.

Умови місцезростання:

Середня і верхня частини стрімких (більше 45°) добре інсольованих південних та південно-західних, часто обривистих прямовисних схилів, висотою до ЗО м, складених із силурійських вапняків. Ґрунти дерново-підзолисті карбонатні (рендзини) дуже змиті, бідні на гумус. Росте в тріщинах, на поличках, де накопичується ґрунт, щебенистий рухляк, перемішаний з дрібноземом. Займає перехідні екотопи від лучно-степових центральноєвропейського типу (союзу Cirsio-Brachypodion pinnati) до піонерних петро-фітних угруповань (кл. Sedo-Scleranthetea). Мезоксерфіт. Геліофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 30-60 см заввишки. Цибулина довгаста. Листки до 8 см завдовжки, широкі, лінійні, пласкі, зближені в середній частині, стеблообгортні, 4-8 шт. Суцвіття зонтик, ч зеленкувато-жовті. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у серпні-верені. Розмножується насінням, яке переноситься потоками води.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідно ширше культивувати вид у ботанічних садах, проводити репатріацію його на вапнякові схили у Придністров'ї, контролювати стан популяції. Охороняють в НПП "Подільські Товтри". Заборонено порушення умов місцезростання, викопування рослин, гербаризація.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують в Кам'янець-Подільському ботанічному саду.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, харчове, протиерозійне, ґрун-тотвірне.

Основні джерела інформації:

Дидух, Камелин, Куковица, 1982; Заверуха, Дідух, Любінська, 1988; ЧКУ, 1996.

Автор:

Я.П. Дідух, Л.Г. Любінська

Фото, малюнок:

М.М. Рябий