prevnext

Цибуля пряма

Allium strictum Schrad.

Червона книга України Цибуля прямаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Цибулеві. Alliaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Реліктовий вид з диз'юнктивним євразійським ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Центральна Європа, Скандинавія, пд. Сх. Європи, Сибіру, гори Середньої Азії, Далекого Сходу, Монголії. В Україні росте на Поділлі: у Гологорах, Кременецьких горах, Медоборах (Товтрах), на Придністров'ї'. Адм. регіони: Лв, Тр, Хм.

Чисельність та структура популяцій:

Відомо кілька місцезнаходжень. Локальні популяції від кількох десятків до 150-200 рослин (поблизу с. Устя Кам'янець-Подільського р-ну Хмельницької обл.). Популяції повночленні, але в них переважають генеративні особини.

Причини зміни чисельності:

Руйнування вапнякових скель, терасування та заліснення схилів, видобування вапняку, недостатнє природне поновлення.

Умови місцезростання:

Вапнякові скелі, кам'янисті відслонення, осипища на схилах. Трапляється у складі наскельної каль-цефільної рослинності на малопотужних рендзи-нах, або первинних субстратах, що утворилися в результаті вивітрювання материнських карбонатних порід. Здебільшогоускладіугрупованьсоюзів Seslerio-Festucion glaucae, Galio campanulatae-Poion versicoloris, Helianthemo cani-Festucion pallentis, Prunion fruticosae. Ксерофіт, кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 20-50 см заввишки. Цибулина на короткому кореневищі, майже циліндрична або булавоподібно-циліндрична, з жовтувато-бурими сітчасто-волокнистими оболонками. Стебло пряме, у нижнійтретині вкрите піхвоюлистка.Листки (3-5) лінійні, плоскуватідрохи опукло-увігнуті, з шорсткими краями. Покривало перетинчасте, білувате, дво-, рідко тристулкове. Суцвіття багатоквіткове, напівкулясте. Листочки оцвітини рожеві або світло-пурпурові з темнішою середньою жилкою, довгасто-яйцеподібні, тупі або трохи зверху виїмчасті. Тичинки на третину перевищують оцвітину; їхні нитки при основі розширені й з'єднані між собою та з оцвітиною; нитки внутрішніх тичинок з яйцеподібною основою і коротким зубчиком з кожного боку. Стовпчик виступає з оцвітини. Коробочка обернено-яйцеподібна, коротша від оцвітини. Цвіте в червні-липні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у ПЗ Медобори (філіал "Кременецькі гори") та в НПП "Подільські Товтри". Доцільним є моніторинг стану популяцій. Заборонено руйнування біотопів, їх заліснення, створення кар'єрів, викопування рослин для альпінаріїв.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне.

Основні джерела інформації:

Флора европейской части СССР, 1979; Флора УРСР, 1950; Fabiszewski, 2001.

Автор:

О.О. Кагало, Н.М. Сичак, Л.Г. Любінська, Н.В. Скібіцька

Фото, малюнок:

О.О. Кагало