l1

prevnext

Соссюрея Порціуса

Saussurea porcii Degen

Червона книга України Соссюрея ПорціусаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Айстрові (Складноцвіті). Asteraceae (Сompositae)

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Вузьколокальний ендемічний вид із сибірськими філогенетичними зв'язками.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Сх. Карпати: в межах України та Румунії (г. Ко-ронгош у Роднянських Альпах). В Україні: Чорногора (полонина Рогнєска, ур. Прима-ратик), верхів'я Білого і Чорного Черемоша (г. Гнєтєса, полонина Глистувата, між полонинами Глистувата і Прелуки). Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Популяція на полонині Рогнєска займає площу близько 0,5 га й налічує біля 500 особин. Її площа і чисельність скорочується. На полонині Глистувата найбільша популяція, що займає площу декілька десятків гектарів і налічує кілька тисяч особин, серед яких вегетативних і генеративних майже порівну. Популяція між полонинами Глистувата і Пре-луки площею близько 5 га, чисельність біля 1 тис. особин. На г. Гнєтєса відповідно 0,5 га і біля 400 особин.

Причини зміни чисельності:

Найбільше потерпає від випасання худоби, потенційним фактором загрози може бути заліснення екотопів.

Умови місцезростання:

Верхня частина лісового поясу на межі із субальпійським у межах висот 1360-1600 м н. р. м. Місцезростання приурочені до більшменш вирівняних схилів пд., пд.-сх. та пд.-зх. експозицій. Компонент евтрофних боліт, які формуються в зонах контакту вапняків, флі-шу та кристалічних порід на перезволожених слабокислих ґрунтах із значним вмістом органіки. Росте у складі угруповань асоціації Caricetumpaniculatae. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 30-80 см заввишки. Стебло прямостояче, голе або слабо опушене. Всі листки сидячі, збігають по стеблу, утворюючи вздовж нього широке крило. Нижні й середні листки ланцетні або еліптично-ланцетні, верхні вузьколанцетні гострі, зісподу павутинисто опушені. Квітки лілові, у кошиках, що зібрані в щиткоподібне суцвіття. Пиляки сині. Цвіте в липні-вересні. Плодоносить у вересні-жовтні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку. Охороняється в Карпатському БЗ та ландшафтному заказнику "Чивчино-Гринявський". Необхідно взяти під охорону місцезнаходження на полонині Глистувата, контролювати стан популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростань, надмірне випасання худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Лікарське, декоративне.

Основні джерела інформації:

Ефремов, Антосяк, 1987; ЧКУ, 1996; Pawlowski, Walas, 1949.

Автор:

Чорней, І.М. Данилик

Фото, малюнок:

В.В. Буджак