l1

prevnext

Фісташка туполиста

Pistacia mutica Fisch. et CAMey.

Червона книга України Фісташка туполистаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Фісташкові. Anacardiaceae

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Середземноморський реліктовий вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Сх. Середземномор'я (Балканський п-в), Кавказ, Мала, Зх. і Середня Азія. В Україні: Крим - на Пд. узбережжі (Балаклава - Кара-Даг) та фрагментарно в зх. частині Передгір'я (Севастополь - Бахчисарай). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Загальна чисельність поки що досить велика, але спостерігається інтенсивне скорочення ареалу. Непорушені популяції чисельні та нормальні, різновікові за структурою. Зростає поодинці, невеликими групами або формує значні за площею (десятки гектарів) угруповання.

Причини зміни чисельності:

Знищення екотопів у зв'язку з антропогенним навантаженням - будівництво, вирубки, рекреація, слабка конкурентна здатність виду.

Умови місцезростання:

Приморський та нижній гірський лісовий пояс до 300-400 м н.р.м., відкриті сухі кам'янисті схили з коричневими ґрунтами. Утворює розріджені рідколісся, де виступає домінантом і едифікатором, зустрічається у складі високоялівцевих і пухнастодубових лісів (союз Jasmino-Juniperion excelsae кл. Querceteapubescentis- petraea). Геміксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Фанерофіт. Листопадне дерево до 5-10 м заввишки, часто багатостовбурне, може мати низькорослу кущоподібну форму. Листки непарнопірчасті з 3-7(9) еліптичними тупими шкірястими листочками. Квітки одностатеві, зібрані у волотеві суцвіття. Плід - дрібна суха кістянка жовто-червоного кольору. Цвіте у квітні-травні. Плодоносить у вересні-жовтні. Тривалість життя - 200-300 (до 1000) років.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Угруповання, занесені до Зеленої книги України. Охороняється у Ялтинському гірсько-лісовому, "Мис Мартьян", Карадазькому ПЗ, заказниках загальнодержавного значення "Мис Айя", "Байдарський", "Новий Світ", "Канака", "Аю-Даг", "Мис Фіолент", пам'ятки природи "Гора Кішка" та в ряді заповідних об'єктах місцевого значення. Необхідно дотримання та дійсний контроль охорони виду в заповідних об'єктах. Заборонено освоєння територій, рубки фісташки, її пересадка в дорослому стані.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують в Нікітському ботанічному саду - ННЦ УААН.

Господарське та комерційне значення:

Лісоформуюче, протиерозійне, ґрунтозахисне, декоративне, харчове, ефіроолійне, дубильне, вітамінне, смолоносне.

Основні джерела інформації:

Вульф, 1953; Дідух, 1992; Зелена книга України, 2002; ЧКУ, 1996.

Автор:

К.С. Крайнюк

Фото, малюнок:

Я.П. Дідух, В.П. Гелюта