Чихавка тонколиста (деревій Шура)
Ptarmica tenuifolia (Schur) Schur
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Айстрові (Складноцвіті). Asteraceae (Сompositae) |
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Наукове значення:
Ендемічний вид з диз'юнктивним ареалом.Ареал виду та його поширення в Україні:
Пд.-сх.-карпатський ендемік, поширений у високогір'ї Карпат на території Румунії та України. В Україні - у Карпатах: на Свидівці (гг. Близниця, Флантус), Чорногорі (гг. Петрос, Піп Іван Чорногорський), Мармароші (гг. Піп Іван Мармароський) та Чивчині (г. Мокринів Камінь). Адм. регіони: Ів, Зк.
Чисельність та структура популяцій:
Для більшості популяцій характерні неповно-членні вікові спектри, без ювенільних та ім-матурних рослин, проте в ур. Флантус на Сви-дівці віковий спектр популяції повночленний. Щільність у більшості популяцій 5-10 парціальних кущів на 1 м2, на Флантусі - загальна чисельність близько 350 кущів.
Причини зміни чисельності:
Обмеженість відповідних субстратів, випасання худоби та інші прояви господарської діяльності людини.
Умови місцезростання:
Субальпійський та альпійський пояси на висоті 1800-2000 м н. р. м., на схилах різної експозиції, переважно на слабко задернованих ділянках, у тому числі на відшаруваннях та осипищах, в угрупованнях асоціацій Achilleo (schurii)-Dryadetum, Saxifragetum luteoviridis, Thymo-Festucetum amethystinae. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з інтенсивно галузистими, довгими, тонкими, переважно горизонтальними кореневищами, мичкуватою кореневою системою та висхідними безрозетковими надземними пагонами 5-20 см заввишки. Нижні стеблові листки лускоподібні, лінійні, 8-10 мм завдовжки. Стеблові листки сидячі, в обрисі еліптичні, з двічі пірчасторозсіченими пластинками й лінійними чи вузьколінійними кінцевими частками 6-8 мм завдовжки. Кошики верхівкові поодинокі, 15-20 мм у діаметрі, з буро-коричневими листочками обгортки й білою оцвітиною. Цвіте у липні-серпні, плодоносить у серпні-вересні. Розмноження переважно вегетативне, рідше насіннєве.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється у Карпатському БЗ. Доцільно встановити режим заповідності на Чивчині та моніторинг за усіма популяціями. Заборонено надмірне випасання, організацію місць рекреації.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне
Основні джерела інформації:
Біорізноманіття Карпатського біосферного заповідника, 1997; Карпатські сторінки "Червоної книги України", 2002; Малиновський, Крічфалушій, 2002; Малиновський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976; Pawlowski, Walas, 1949; Zapalowicz, 1889.
Автор:
С.М. Зиман, Чорней
Фото, малюнок:
Ю.Й. Кобів