l1

prevnext

Волошка великопридаткова

Centaurea appendicata Klokov

Червона книга України Волошка великопридатковаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Айстрові (Складноцвіті). Asteraceae (Сompositae)

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Вузький неоендемічний придніпровський вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Причорномор'я. Правобережний Степ (Запорізька обл., Запорізький р-н, між с. Розумов-кою та Біленьким, locus classicus - ур. "Лиса гора", окол. с. Лисогірка). Адм. регіон: Зп.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції малочисельні, представлені поодинокими особинами, їх структура не досліджена.

Причини зміни чисельності:

Висока стенотопність виду, слабке відновлення, антропогенне навантаження (розорювання, лісонасадження на пісках, випас худоби та рекреація).

Умови місцезростання:

Зростає на прирічкових пісках р. Дніпро. Угруповання кл. Festucetea vaginatae. Мезо-ксерофіт, псамофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Дворічна трав'яна рослина з міцним вертикальним коренем. Стебла прямостоячі, 60-90 см заввишки, від середини до верху розгалужені зі стрункими, спрямованими вбік та догори гілками, разом з листками помітно павутинисті, угорі по ребрах шорсткі. Листки пірчасторозсічені, з вузьколінійними, 1-3 мм завширшки частками; нижні листки двічі пірчасторозсічені; верхні - цілісні, лінійні, з білоплівчастими остюкуватими кінчиками. Кошики поодинокі на кінцях стебел та гілок, великі 2,53 см у діаметрі. Обгортка куляста, 22-25 мм у діаметрі, її листочки шкірясті, жовтуваті. Придатки округлі, 10-12 мм завдовжки, 6,510,5 мм завширшки, по краю нерівно дрібнозубчасті, внутрішні мають на спинці пурпурну пляму, зовнішні без неї, з загорнутими краями. Квітки двостатеві, світло-жовтуваті або кремові, віночок у крайових неплідних квіток 25 мм завдовжки, серединних 20 мм. Сім'янка оливково-бура, з білими реберцями, чубок білий. Цвіте у липні-серпні, плодоносить у липні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Європейського червоного списку. Не охороняється в об'єктах ПЗФ. Необхідно створити декілька заказників для охорони виду, контролювати стан популяцій, розмножувати штучним способом. Рекомендується вирощувати у ботанічних садах. Заборонено розорювання та заліснення територій, їх забудова, надмірне випасання худоби, організація рекреації.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, селекційне.

Основні джерела інформації:

Коломійчук, Подорожний, Пюрко, 2004; Тарасов, 1999.

Автор:

В.П. Коломійчук

Фото, малюнок:

В.П. Коломійчук