Котячі лапки карпатські
Antennaria carpatica (Wahlenb.) Bluff et Fingerh.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Айстрові (Складноцвіті). Asteraceae (Сompositae) |
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Наукове значення:
Ендемічний реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.Ареал виду та його поширення в Україні:
Поширений у високогір'ї Карпат на території Польщі, Словаччини, Румунії. В Україні - Свидовець та Мармарош. Адм. регіон: Зк.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції ізольовані гірськими долинами. Для усіх популяцій характерні неповночлен-ні вікові спектри, без ювенільних та імматур-них рослин. Чисельність у межах 5-10 рослин на 1 м2.
Причини зміни чисельності:
Обмеженість відповідних субстратів, випас худоби та інші прояви господарської діяльності людини.
Умови місцезростання:
Альпійський пояс на висоті 1800-2000 м н. р. м., на схилах різної експозиції, переважно на досить вологих, слабко задернованих ділянках з кислими ґрунтами, у тому числі на відслоненнях та осипищах, в асоціаціях Achilleo (schurii)-Dryadetum й Cystopteridetum fragilis (кл. Asplenietea trichomanes та Carici rupestris- Kobresietea bellardii). Психромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Пучкуватокореневий напів-кущик з інтенсивно галузистими короткими висхідними кореневищами, здерев'янілими разом з нижньою частиною безрозетко-вих надземних пагонів 5-20 см заввишки. Більшість листків зосереджена при основі стебел, стеблові листки нечисленні. Прикореневі листки короткочерешкові, з суцільними лінійно-ланцетними білоповстисто опушеними збіжними пластинками 4-5 см х 4-8 мм. Кошики у верхівкових щиткоподіб-них суцвіттях нечисленні, іноді поодинокі, 5-10 мм у діаметрі, з буро-коричневими листочками обгортки й жовтувато-білою оцвітиною. Цвіте у червні-липні, плодоносить у серпні-вересні. Розмноження переважно вегетативне.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється у Карпатському БЗ. Доцільно встановити моніторинг популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення місць зростання та надмірне випасання худоби.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне
Основні джерела інформації:
Зиман, 1997; Карпатські сторінки "Червоної книги України", 2002; Малиновський, Царик, Кияк, Не-стерук, 2002; Малиновський, Крічфалушій, 2002; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976.
Автор:
С.М. Зиман, О.В. Булах
Фото, малюнок:
О.О. Сенчило, Н.М. Сичак