l1

prevnext

Злинка залозиста

Erigeron atticus Vill.

Червона книга України Злинка залозистаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Айстрові (Складноцвіті). Asteraceae (Сompositae)

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний, диз'юнктивно поширений на межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд.-середньоєвропейський високогірний вид, що трапляється у Піренеях, Альпах, Карпатах та горах пн. частини Балканського п-ва. В Україні відомий з єдиного оселища в Українських Карпатах на г. Данцир у Чорно-горі. Адм. регіон: Ів.

Чисельність та структура популяцій:

Популяція дуже малочисельна й перебуває у критичному стані, представлена лише кількома генеративними особинами.

Причини зміни чисельності:

За останні десятиліття популяція істотно зменшилася, що спричинене поступовим посиленням затінення внаслідок природного заростання оселища гірськососновим та зеленовільховим криволіссям.

Умови місцезростання:

На добре інсольованих пісковикових скелях на сх. схилі г. Данцир на висоті 1530 м н. р. м. Угруповання належить до порядку Seslerietalia albicantis. Субстрат містить домішки карбонатів. Петрофіт, кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна ко-роткокореневищна рослина, з 1-2 генеративними пагонами 20-40 см заввишки й кількома вегетативними розетками. Листки обернено-яйцеподібні, гострокінцеві, 5-12 см завдовжки. Квітконосні пагони висхідні, борознисті, рясно улиснені, розгалужені у верхній частині. Суцвіття щиток або щиткоподібна волоть, що складається з 3-20 кошиків 14-23 мм діаметром. Квітки трьох типів: зовнішні - язичкові, проміжні - тон-котрубчасті та внутрішні - товстотрубчасті. Язички пурпурово-фіолетові, на 2,5-3 мм довші від трубчастих квіток. Сім'янки ребристі, 3 мм завдовжки. Рослина, особливо листочки обгортки, рясно вкрита коротким залозистим опушенням з незначною домішкою довгих незалозистих волосків. Цвіте наприкінці липня - на початку серпня, плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Оселище розташоване у заповідній зоні Карпатського НПП. Для його збереження варто проводити вибіркове прорідження чагарникової рослинності. Заборонено гербаризацію, збирання рослин, порушення умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Kozij, 1936.

Автор:

Ю.Й. Кобів

Фото, малюнок:

Ю.Й. Кобів