l1

prevnext

Рододендрон східнокарпатський (миртолистий)

Rhododendron myrtifolium Schott et Kotschy

Червона книга України Рододендрон східнокарпатський (миртолистий)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Вересові. Ericaceae

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Карпатсько-балканський високогірний вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Альпійський вид, диз'юнктивно поширений у Сх. і Пд. Карпатах, на Балканах (Болгарія, Македонія). В Україні поширений у альпійському і субальпійському поясах Карпат: Боржави, Чорногори, Свидівця, Мармарось-ких Альп у діапазоні висот від 1350 до 2050 м н. р. м. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції численні, повночленні, проте площі та кількість особин мають тенденцію до зменшення.

Причини зміни чисельності:

Рекреаційне навантаження, зривання на букети, викопування, вирубування, спалювання чагарників для розширення пасовищ, випасання худоби, витоптування, заготівля лікарської сировини (пагони з листками).

Умови місцезростання:

Росте на гірських луках альпійського та субальпійського поясів, між заростями чагарників (сосна гірська, яловець сибірський). Належить до едифікаторів високогірних ценозів, формує асоціацію Rhododendretum myrtifolii (союз Rhododendro-Vaccinion), росте у складі інших угруповань кл. Loiseleurio-Vaccinietea, а також поодиноко трапляється у складі угруповань кл. Elyno-Seslerietea (союз Festuco saxatilis-Seslerion bielzii), Juncetea trifidi. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Нанофанерофіт. Вічнозелений низькорослий кущ 10-40 см заввишки. Стебла розгалужені, молоді пагони опушені. Листки еліптично-яйцеподібні з трохи загорнутими краями, до 2 см завдовжки, чергові, на зиму не опадають. Квітки зібрані в зонтикоподібні суцвіття, віночок пурпуровий, 1-2 см завдовжки, його трубка 0,7-0,9 см завдовжки. Плід багатонасінна коробочка 0,4-0,5 см завдовжки. Цвіте у травні-липні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідно вести постійний моніторинг стану популяцій. Заборонено надмірне випасання, спалювання і розчистка чагарників, зривання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Є спроби вирощування в ботанічному саду Львівського національного університету ім. І. Франка та деяких інших ботанічних садах, альпінаріях.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне ("червона рута"), лікарське.

Основні джерела інформації:

Визначник рослин Українських Карпат, Малиновський, Крічфалушій, 1977, 2002; Опред-елитель вьсш. раст. Украинь, 1987; ЧКУ, 1996; Boratynski, Piwczynski, Didukh et al., 2006.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

О.О. Кагало