l1

prevnext

Наскельниця лежача

Loiseleuria procumbens (L.) Desv.

Червона книга України Наскельниця лежачаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Вересові. Ericaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Реліктовий аркто-альпійський вид в ізольованому локалітеті.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Поширений в Арктиці, горах Скандинавії та Срередньої Європи (ізольовані локалітети від Піренеїв до Сх. Карпат), у горах Центральної Азії, Далекого Сходу, Японії, Пн. Америки до 70° п.ш. В Україні на невеликих площах у верхній частині субальпійського та в альпійському поясах Чорногори. Є вказівки про знаходження на Свидовці та в Мармароських Альпах. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Локальні популяції складаються з клонів площею до 1-1,5 м2. На деяких невеликих ділянках утворює суцільний подушкоподібний килим. В останні 20 років спостерігається зменшення таких фрагментів через антропогенний вплив.

Причини зміни чисельності:

Депресивний стан ізольованих популяцій. Не-контрольована рекреація, механічне пошкодження й знищення рослин.

Умови місцезростання:

Сухі, кам'янисті полонини в альпійському та субальпійському поясі, відшарування, кам'яні розсипища. На кислих гірсько-лучних альпійських оторфованих ґрунтах та ініціальних ґрунтах відслонень на висотах понад 1600 м н. р. м. Характерний вид угруповань союзів Loiseleurio-Vaccinion та Cetrario-Loiseleurion, трапляється в угрупованнях порядку Caricetalia curvulae. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Сланкий, розгалужений, густо улисне-ний кущик, 10-35 см заввишки. Листки супротивні, з вузько-еліптичними пластинками, на коротких, зверху жолобчастих черешках, цілокраї, із загнутими вниз краями, зверху блискучі, темно-зелені, знизу білуваті від густої повсті, з широкою середньою жилкою, товсті, шкірясті, зимовозелені. Квітки зібрані по 2-5 в зонтикоподібні китиці на кінцях гілок. Частки чашечки яйцеподібно-ланцетоподібні, гоструваті, червонуваті, як і квітконіжки. Віночок 4-5 мм завдовжки, удвічі довший за чашечку, від третини до половини надрізаний на яйцеподібні, гоструваті частки, рожевий або білий. Коробочка еліптична. Цвіте в червні-серпні, насіння розсівається у травні-липні наступного року. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Карпатському БЗ, Карпатському НПП. Необхідний моніторинг популяцій, пошуки виду на Свидовці та в Мармароських Альпах. Оптимальним для збереження є режим абсолютної заповідності. Заборонено порушення умов існування та збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, протиерозійне, ґрунтотвірне, медоносне.

Основні джерела інформації:

Флора УРСР, 1957; Cervena kniha, 1999; Sanda, Claudia, Bita-Nicolae, Barabaj, 2003.

Автор:

Н.М. Сичак, О.О. Кагало

Фото, малюнок:

І.М. Данилик, О.О. Кагало