Первоцвіт Галлера
Primula halleri J.F.Gmel.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Первоцвітові. Primulaceae |
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Наукове значення:
Реліктовий вид на сх. межі диз'юнктивного ареалу .Ареал виду та його поширення в Україні:
Середньо-пд.-європейський вид, диз'юнктивно поширений у високогір'ї Карпат, Альп та Балкан. В Україні - Чорногора (Петрос, Говерла), Свидовець (Драгобрат, Близниця, Геришаска) та Мармарош (Нєнєска). Адм. регіони: Ів, Зк.
Чисельність та структура популяцій:
Для популяцій характерні повночленні вікові спектри, тобто наявність ювенільних, імматурних, а також сенільних рослин, проте розміри популяцій невеликі, а кількість їх обмежена. Щільність популяцій - переважно 10-20 рослин на 1 м2.
Причини зміни чисельності:
Вузька еколого-ценотична амплітуда, обумовлена обмеженістю відповідних субстратів.
Умови місцезростання:
Субальпійський та альпійський пояси на висоті 1800-2000 м н. р. м., на схилах переважно пд. експозиції, слабко задернованих ділянках, у тому числі на відслоненнях та осипах, в асоціаціях Achilleo (schurii)-Dryadetum oxypetalae, Thymo-Festucetum amethystinae, Seslerietum coerulans (кл. Asplenietea tricho-manis, Carici rupestris-Kobresietea bellardii). Мезофіт, кальцефіл.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з короткими вертикальними кореневищами без ознак галуження й мичкуватою кореневою системою. Надземні пагони напіврозет-кові моноподіальні прямостоячі: головний пагін укорочений багаторічний, напівзануре-ний у ґрунт, а репродуктивні пагони пазушні однорічні поодинокі 10-30 см заввишки. Переважна більшість листків зосереджена у прикореневій розетці, вони з цілісними широколанцетно-лопаткоподібними пластинками 4-8 см завдовжки, зісподу з характерним борошнистим нальотом. Квітки у верхівкових зонтикоподібних суцвіттях, оточених мутовчастим приквітковим покривалом з чотирьох-п'яти дрібних лінійних листків, з бузково-рожевим віночком 2-3 см в діаметрі. Цвіте у липні-серпні, плодоносить у серпні-вересні. Розмноження виключно насіннєве.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняють в Карпатському БЗ. Необхідно запровадити режим більш суворої охорони й моніторингу у Карпатському БЗ за всіма наявними популяціями. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне
Основні джерела інформації:
Зиман, 1997; Малиновський, 1980; Малиновський, Крічфалушій, 2002; Малиновський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; Чопик, 1976.
Автор:
С.М. Зиман, В.Г.Кияк, О.В. Булах
Фото, малюнок:
Ю.Й. Кобів