Первоцвіт борошнистий
Primula farinosa L.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Первоцвітові. Primulaceae |
Природоохоронний статус виду:
Зниклий
Наукове значення:
Реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.Ареал виду та його поширення в Україні:
Циркумполярний аркто-альпійський, поширений у Євразії й Пн. Америці. У горах Ср. Європи (Піренеї, Балкани, Альпи, Карпати) дуже рідкісний: поодинокі місцезростання в Чехії, Словаччині й Польщі, обмежена кількість локалітетів у Румунії, Австрії та Швейцарії. В Україні був знайдений у 1961 р., пізніше під впливом меліорації ці рослини тут загинули. Адм. регіон: Зк.
Чисельність та структура популяцій:
За станом на 1962 р. популяція P. farinosa в урочищі Гереджівка в окол. смт. Ясіня Рахів-ського р-ну на висоті 780 м н. р. м. налічувала 93 особини на площі близько 50 м2 й створювала там аспект, вікова структура популяції була повночленною. Пізніше під впливом меліорації ці рослини тут зникли. Спроби знайти інші локалітети у Карпатах чи інших регіонах, а також наші спроби реінтродуку-вати його з території Словаччини та Румунії, були безуспішними. Отже, мусимо констатувати, що Primula farinosa зникла з флори України.
Причини зміни чисельності:
Меліорація, порушення гідрорежиму, відміна тимчасового статусу заказника місцевого значення, який було запроваджено у 1960-1966 рр.
Умови місцезростання:
Локалітет Primula farinosa являв собою невелике за розмірами (близько 2 га) осоково-мохове болото з домінуванням Carex daval-liana. Гігромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з суцільними довгасто-еліптичними листками з дрібнозубчастим краєм та жовтуватим борошнистим нальотом на нижньому боці, 2-4 см завдовжки. Усі листки у прикореневій розетці. Кореневища короткі вертикальні, без ознак галуження, з віком здатні до поздовжнього розщеплення чи партикуляції. Стебла поодинокі, пазушні, прямостоячі, 10-25 см заввишки, закінчуються зонтикоподібними суцвіттями. Квітки бузково-рожеві, з зрослолистим віночком й відгином 20-30 мм в діаметрі. Плоди коробочки. Цвіте у кінці квітня - на початку травня. Розмноження виключно насінневе.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Потрібно створити в урочищі Гереджівка заказник, організувати там заповідний режим та репатріювати Primula farinosa. Заборонено меліораційні роботи, збирання рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне
Основні джерела інформації:
Зиман, 1964; Зиман, Вайнагій, 1991; Cristea, 1995; Sanda, Popescu, 1971.
Автор:
С.М.Зиман
Фото, малюнок:
Я.П. Дідух