Тирлич весняний
Gentiana verna L.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Тирличеві. Gentianaceae |
Природоохоронний статус виду:
Зникаючий
Наукове значення:
Реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.Ареал виду та його поширення в Україні:
Циркумполярний аркто-альпійський вид, диз'юнктивно поширений у Євразії. Звичайний у Альпах. Відомі нечисленні місцезростання у Пд. Карпатах (Румунія), майже відсутній в інших частинах Карпат (Словаччина й Польща), в Судетах (Чехія). В Україні - знайдений нами у 1961 р. (ур. Гереджівка в окол. смт. Ясіня Рахівського р-ну на висоті близько 700 м н. р. м.). Адм. регіон: Зк.
Чисельність та структура популяцій:
У квітні 1962 р. популяція налічувала 72 особини на площі близько 50 м2. З часом площа цієї популяції й її щільність збільшились; у 1987 р. вона мала площу близько 1 га, де було 96 великих куртин, й вибірка з 25 куртин містила 310 рослин з бутонами та квітками. У 2003 р. на площі понад 2 га відмічено близько 1000 рослин. Структура популяції повночленна.
Причини зміни чисельності:
Збільшенню чисельності сприяла меліорація.
Умови місцезростання:
Локалітет на Гереджівці - невелике за розмірами (близько 2 га) осоково-мохове евтрофне болото з домінуванням Carex davalliana (союз Caricion davallianae кл. Scheuchzerio-Caricetea). Гігромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з кореневищами, які інтенсивно галузяться. Стебла прямостоячі (5-10 см), закінчуються поодинокими квітками. Листки довгасто-еліптичні, частково утворюють прикореневі розетки, але супротивно розміщені на стеблах. Чашечка зрослолистко-ва, п'ятизубчаста, віночок дзвоникуватий, темносиній, з трубочкою 2-3 см завдовжки й коротким майже плоским відгином, 2-3 см в діаметрі. Плоди коробочки. Цвіте у кінці квітня - на початку травня, плодоносить у травні-липні. Розмноження переважно вегетативне, рідко насіннєве.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Необхідно створити в ур. Гереджівка заказник, запровадити заповідний режим й моніторинг. Заборонено збирання рослин, втручання в їх локалітети, заліснення, зміна гідрологічного режиму, випасання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне
Основні джерела інформації:
Визначник рослин Українських Карпат, 1977; Зи-ман, Вайнагій, 1991; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976; Чопик, 1979.
Автор:
С.М. Зиман
Фото, малюнок:
О.В. Булах