l1

prevnext

Тирлич безстебловий

Gentiana acaulis L.

Червона книга України Тирлич безстебловийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Тирличеві. Gentianaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Високогірний європейський вид, поширений переважно в альпійському поясі Альп, Балкан, Піренеїв та Карпат. В Україні - Чорногора, Свидовець, Мармарош, Чивчини, Ґорґани та Бескиди. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції займають незначні площі (менше 0,1 га), переважно фрагментовані, з неповно-членними віковими спектрами, ювенільні та імматурні рослини майже відсутні. Чисельність у межах 3-5 рослин на 1 м2.

Причини зміни чисельності:

Випас худоби та інші види господарської діяльності людини.

Умови місцезростання:

Переважно альпійський, рідше субальпійський пояс на висоті 1500-2000 м н. р. м., на задернованих ділянках та кам'янистих осипах. Входить до складу асоціацій Cystopteridetum fragilis (г. Драгобрат, г. Негровець), Rumicetum scutati-Rhodioletum roseae (г. Драгобрат) (кл. Aspenietea trichomanis). В 1960-1964 рр. в ур. Костерівка біля смт. Ясіня Рахівського р-ну на висоті близько 750 м н. р. м. рослини займали площу декілька десятків га й на початку травня утворювали суцільний аспект. З 1994-1995 рр. тут не залишилось жодної рослини цього виду. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з висхідними та горизонтальними кореневищами, які інтенсивно галузяться, й мичкуватою кореневою системою. Листки у прикореневій розетці, сидячі довгасто-еліптичні, цілокраї, звужені до основи, з тупою верхівкою, голі. Стебла поодинокі прямостоячі, 5-10 см, при плодах до 15 см заввишки, несуть єдину пару дрібних листків, зрослих при основі, й закінчуються крупними поодинокими квітками. Чашечка зрослолиста, п'ятизубчаста, віночок лійкоподібно-дзвоникуватий, з трубочкою 3-5 см завдовжки й коротким відгином, темно-синій. Плоди коробочки. Цвіте у травні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмноження вегетативне, досить рідко насіннєве.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Доцільно поширити режим заповідності на Ґорґани (НПП "Синевир") та встановити моніторинг за найбільш вразливими популяціями, зокрема, на Свидівці та Синевирі. Заборонено збирання рослин та порушення місць існування, зокрема, надмірне випасання худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Визначник рослин Українських Карпат, 1977; Заве-руха, Андриенко, Протопопова, 1983; Зиман, 1997; Карпатські сторінки "Червоної книги України", 2002; Малиновський, Крічфалушій, 2002; Мали-новський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976; Чопик, 1979.

Автор:

С.М. Зиман, Н.М. Шиян

Фото, малюнок:

П. Косінський