l1

prevnext

Росичка англійська

Drosera anglica Huds.

Червона книга України Росичка англійськаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Росичкові. Droseraceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Комахоїдна рослина, вид на пд. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пн. частина Євразії та Пн. Америки. В Україні трапляється на Поліссі, в Розточчі, Лісостепу, переважно Лівобережному. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, Лв, Тр, Хм, Чк, Хр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції невеликі за розміром, формують іноді досить густі куртини. Багато популяцій, насамперед в Придніпров'ї та Лісостепу, представлених у гербарних зборах, нині втрачені.

Причини зміни чисельності:

Осушення та освоєння боліт, видобуток торфу, заліснення, вузька екологічна амплітуда виду.

Умови місцезростання:

Обводнені мезотрофні, рідше мезоевтроф-ні болота з pH 4-5, малозольним торфом із ступенем розкладу 10-20%. Вид виступає в угрупованнях як асектатор. Зростає в угрупованнях кл. Scheichzerio-Caricetea nigrae. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна комахоїдна рослина 10-25 см заввишки. Стебло прямостояче. Листки лінійно-клиноподібні, 15-40 мм завдовжки, зверху вкриті залозистими волосками, утворюють прикореневу розетку. Квітки білі, зібрані у китицю. Плід - яйцеподібна одногніздна коробочка. Цвіте у липні-серпні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідні пошуки вцілілих місцезнаходжень у Придніпров'ї та Лісостепу та встановлення на них режиму охорони. Охороняється в Рівненському та Черемському ПЗ, Шацькому НПП, в декількох заказниках Правобережного Полісся. Заборонено меліоративні роботи, осушування боліт, розробка торфовищ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Лікарське

Основні джерела інформації:

Андриенко, 1982; Заверуха, Андриенко, Протопо-пова, 1983; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. природ. парків України, 2002; Орлов, 2005; ЧКУ, 1996: Cheek, 1998, 2001.

Автор:

Т.Л. Андрієнко

Фото, малюнок:

В.П. Гелюта