Росичка середня
Drosera intermedia Hayne
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Росичкові. Droseraceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Комахоїдна рослина на пд.-сх. межі європейської частини ареалу.Ареал виду та його поширення в Україні:
Охоплює Атлантичну, Центральну та Сх. Європу, Пн. Америку. В Україні трапляється переважно на Правобережному Поліссі, рідше - у Лісостепу. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, Хм, Вн.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції невеликі за розміром, місцями щільність висока, спостерігається зменшення їх кількості, особливо у Придніпров'ї.
Причини зміни чисельності:
Осушення та освоєння боліт.
Умови місцезростання:
Обводнені мезотрофні болота, переважно осоково-сфагнові, сосново-березово-сфаг-нові, що належать до кл. Scheuchzerio-Caricetea nigrae.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Багаторічна рослина 5-12 см заввишки. Стебло при основі висхідне, коліноподібне. Листки клиноподібно-оберненояйцеподібні, зверху і по краях вкриті залозистими волосками, утворюють прикореневу розетку. Квітки білі, зібрані у суцвіття по 4-10. Плід - грушоподібна борозенчаста коробочка. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Слід виявити вцілілі місцезнаходження виду в Придніпров'ї та Лісостепу і встановити режим охорони. Охороняється в Поліському, Рівненському та Черемському ПЗ, Шацько-му НПП, в декількох заказниках та пам'ятках природи Правобережного Полісся. Заборонено збирання рослин, проведення меліоративних робіт, знищення біотопів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Лікарське, торфоформуюче.
Основні джерела інформації:
Андриенко, 1977, 1982; Заверуха, Андриенко, Протопопова, 2002; Каталог раритетного біоріз-номаніття заповідників і національних природних парків України, 2002; Орлов, 2005; ЧКУ, 1996.
Автор:
Т.Л. Андрієнко
Фото, малюнок:
О.О. Кагало, О.О. Орлов