l1

prevnext

Родіола рожева

Rhodiola rosea L.

Червона книга України Родіола рожеваКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Товстолисті. Crassulaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Циркумполярний аркто-альпійський вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

У горах (Піренеї, Альпи, Карпати, Скандинавські гори, Ісландія, Урал, Алтай, Гімалаї) та арктичній Азії, Пн. Америці. В Україні - зрідка в Карпатах на хребтах Чорногора (гг. Петрос, Говерла, Піп Іван), Свидовець (гг. Близниця-Драгобрат, Герешаска) і в Мармароських горах (гг. Нєнєска, Піп Іван). Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Протягом останніх десятиліть чисельність і площа оселищ популяцій різко зменшилися. Структура популяцій порушена, розбалансо-вана. У вікових спектрах переважають пре- і постгенеративні особини. Тривають тенденції негативної динаміки популяцій, їх інсуля-ризації, зниження життєвості й зменшення внутрішньопопуляційної різноманітності.

Причини зміни чисельності:

Антропогенні чинники - викопування та заготівля кореневищ для використання у фітотерапії та для пересадження в альпінарії.

Умови місцезростання:

Субальпійський і альпійський пояси (15502030 м н. р. м.), на скелях, осипах і кам'янистих стрімких схилах різних експозицій, на свіжих і сирих добре дренованих ділянках, вкритих невисоким травостоєм, що характеризуються пониженою конкуренцією. Трапляється в асоціаціях: Luzuletum alpinopilosae, Polytricho-Poetum deylii (кл. Salicetea herbaceae) і Rumici scutati-Rhodioletum roseaz, що належить до кл. Thlaspietea rotundifolii. Мезофіт, психрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна безрозеткова дводомна рослина 10-35 см заввишки з компактно-галузистим, м'ясистим кореневищем. Поверхня кореневища гладенька, сірувато-золотистого кольору, вкрита скупченими лускоподібними буруватими листками. Стебла прямостоячі, не розгалужені, з видовженоланцетними або оберненояй-цеподібними, гострозубчастими, рідше цілокраїми, почерговими сидячими листками. Суцвіття - складний щиток. Квітки одностатеві, маточкові й тичинкові з характерною редукцією статевих елементів, 4(5)-членні, жовто-зелені й темно-червоні; тичинкові квіти 2 мм, маточкові - 3-4 мм завдовжки. Плід видовжена багатолистянка з короткими носиками. Цвіте у червні-серпні, плодоносить у вересні. Розмножується вегетативно і насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Карпатському НПП і Карпатському БЗ. На Свидовці до заповідної зони необхідно долучити масив г. Гере-шаска. Заборонено збирання, гербаризацію, заготівлю рослин, порушення умов їх місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують у ботанічних садах, альпінаріях.

Господарське та комерційне значення:

Лікувальне ("золотий корінь"), декоративне, ґрунтотвірне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Дмитрах, 1999; Ловеліус, Стойко, 1990; Царик, Жиляєв, Кияк та ін., 2004; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.Г. Кияк, Р.І. Дмитрах

Фото, малюнок:

Р.Я. Кіш, П. Косінський