l1

prevnext

Молодило мармурове

Sempervivum marmoreum Griseb.

Червона книга України Молодило мармуровеКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Товстолисті. Crassulaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний диз'юнктивно поширений вид на межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Карпатсько-балканський вид, що трапляється у горах Центральної і Пд. Європи. В Україні відомий з двох оселищ в Українських Карпатах на г. Кобила у пд. частині Свидовця та в Мармароських горах у долині Білого потоку в окол. с. Ділове (Рахівський р-н, Закарпатська обл.). Адм. регіон: Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції дуже малочисельні й критично за-грожені, представлені лише кількома десятками генеративних особин.

Причини зміни чисельності:

Популяціям властива реліктова стратегія, тому вони не витримують конкуренції в процесі поступового заростання лісом і посилення затінення.

Умови місцезростання:

На Свидовці оселище розташоване на безлісій вершині конгломератової скелі на пд.-сх. схилі г. Кобила на висоті 1045 м н. р. м. Інтенсивна інсоляція цього кам'янистого відшарування забезпечує ксерофітні умови. Угруповання належить до союзу Androsacion vandellii. У долині Білого потоку вид росте в аналогічних умовах на скельних відшаруваннях над долиною. Ксерофіт, петрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Багаторічна трав'яна сукулентна розеткова рослина, що утворює столони, від яких відходять. розетки 2,5-7,5 см діаметром. Листки 2,5-3 см завдовжки, м'ясисті, цілокраї, обернено-яйцеподібні, гострокінцеві, блискучі, блідо-зелені з червонуватим відтінком. Квітконосні пагони 20-30 см заввишки, розгалужені, опушені, рясно вкриті почерговими листками. Суцвіття ци-мозне, розлоге, складається з 25-35 квіток 20-25 мм діаметром. Пелюстки рожеві, при основі бордові, у кількості 11-12. Плід - ба-гатолистянка. Насінини 0,8 мм завдовжки. Цвіте в липні, плодоносить у серпні. Розмножується здебільшого вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Спеціальних заходів охорони не проводили. Доцільно провести прорідження деревної та чагарникової рослинності навколо осе-лищ. Заборонено збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, ґрунтотвірне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Шушман, 2008; Bucek, 1932; Kobiv, Kish, Gleb, 2007.

Автор:

Ю.Й. Кобів, Р.Я. Кіш, В.С. Шушман

Фото, малюнок:

Р.Я. Кіш, Ю.Й. Кобів